Przasnysz: 150-lecie Zgromadzenia Sióstr Klarysek Kapucynek
11 października 2010 | 12:20 | eg Ⓒ Ⓟ
Jubileusz 150-lecia istnienia w Polsce obchodziło Zgromadzenie Sióstr Klarysek Kapucynek, którego dom macierzysty znajduje się w Przasnyszu w diecezji płockiej. Centralnym punktem jubileuszu była Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył biskup płocki Piotr Libera. W homilii życzył siostrom, aby zachowywały w życiu klauzurowym „odwagę świętości” i miłowały „Miłość, która nie jest kochana”.
Bp Libera podkreślał, że Siostry Klaryski Kapucynki pod hasłami: „Bóg mój i wszystko” oraz „Pokój i dobro” starają się o wierne naśladowanie Chrystusa ukazane w Ewangelii, według sposobu, jaki św. Klara otrzymała od św. Franciszka. „Staracie się z według nich kształtować umysły i sposób życia. Jest to zaś droga prostoty, pokory ewangelicznego wyrzeczenia i ubóstwa. Klauzura papieska, samotność i wyciszenie stanowią wielką pomoc usposabiającą do miłosnego słuchania Pana przemawiającego w sercu i do nieustannego wpatrywania się w oblicze Chrystusa” – mówił ordynariusz płocki.
Przypomniał również, że w duchowości zakonu centralne miejsce zajmuje człowieczeństwo Jezusa. Dlatego siostry często praktykują adorację Najświętszego Sakramentu i zgodnie z charyzmatem, przynajmniej dwie godziny dziennie przeznaczają na kontemplację, czyli „osobistą modlitwę serca, będącą wpatrywaniem się w Boskiego Oblubieńca i całkowitym oddaniem Mu siebie”.
„Nie zapominacie jednak również o modlitwie za Kościół, za świat, za ludzi, którzy najbardziej potrzebują Bożej pomocy" – mówił bp Libera. – W Księdze Starego Przymierza czytamy o rękach Mojżesza, które trzymał wzniesione do nieba w czasie bitwy z Amalekitami. Tak dokonało się zwycięstwo nad wrogiem. Napisano o zakonach kontemplacyjnych, klauzurowych, że podnoszą ręce ku niebu niczym Mojżesz. Czy my, ludzie początków trzeciego tysiąclecia, rozumiemy dziś, jak wielkie znaczenie mają ręce wzniesione do nieba?” – zastanawiał się hierarcha.
Dziękował także zgromadzeniu za „nieustanny dyżur modlitwy”, za wkład w budowę Kościoła płockiego oraz za błogosławioną Marię Teresę od Dzieciątka Jezus – Mieczysławę Kowalską, należącą do grona 108 polskich męczenników II wojny światowej, których beatyfikował Jan Paweł II w czerwcu 1999 r. Bł. Maria Teresa mieszkała w domu w Przasnyszu, „zachowała wierność powołaniu chrześcijańskiemu i zakonnemu do końca, nawet w piekle hitlerowskiego obozu”.
Za przygotowanie oraz udział w tej uroczystości wszystkim jej uczestnikom dziękowała matka Maksymiliana Wesołowska, przełożona domu w Przasnyszu. Przypomniała obecnym, że w 2012 r. zgromadzenie obchodzić będzie 800-lecie życia według reguły św. Klary.
„Jesteśmy głęboko wdzięczne Bogu i ludziom za to, że mimo różnych, często tragicznych dziejów naszej historii, trwamy w tym miejscu. Jubileusz jest okazję do sięgnięcia do głębi, powrotu do charyzmatu, do głębokiego życia słowem Bożym. Powinniśmy się też zastanowić, co jeszcze możemy dać Kościołowi? Kraty nas nie dzielą z nikim. Największym darem, jaki możemy dać światu, Kościołowi, ludzkości, jest modlitwa” – mówiła m. Wesołowska.
W uroczystości jubileuszowej wzięły udział przedstawicielki wszystkich sześciu domów zakonnych Klarysek Kapucynek w Polsce. Obecni byli także: o. Marek Przeczewski OFMCap – prowincjał prowincji warszawskiej oo. Kapucynów, przełożony regularny Zgromadzenia Sióstr Klarysek Kapucynek, o. Łukasz Woźniak OFMCap – rektor Seminarium Duchownego Kapucynów w Krakowie oraz o. Michał Deja OFMCap – ojciec duchowny zgromadzenia.
W spotkaniu uczestniczyli także księża diecezjalni, siostry zakonne, przedstawiciele władz miejskich i samorządowych Przasnysza, a także przyjaciele i dobrodzieje klasztoru. Każdy z gości otrzymał upominek, który wykonały osobiście siostry. Ponadto każdy z domów otrzymał jubileuszowe błogosławieństwo papieża Benedykta XVI.
Zgromadzenie Sióstr Klarysek Kapucynek zostało założone 28 marca 1211 r. jako zakon św. Klary. 4 października 1860 r. Klaryski Kapucynki, które wyłoniły się ze wspólnoty sióstr Felicjanek, rozpoczęły życie klauzurowe w Polsce. Od 1871 r. mieszkają Przasnyszu. 3 kwietnia 1924 r., dzięki wstawiennictwu arcybiskupa A.J. Nowowiejskiego (ówczesnego ordynariusza płockiego) przasnyskie kapucynki otrzymały od Stolicy Apostolskiej dekret pozwalający na składanie ślubów wieczystych według Reguły św. Klary i zachowywanie klauzury papieskiej. Święte i błogosławione tego zakonu to m.in. św. Weronika Giuliani, bł. Maria Magdalena Martinengo, bł. Maria Teresa Kowalska (Polka z przasnyskiego klasztoru).
W 1941 r. cała wspólnota przasnyska została aresztowana i uwięziona w obozie koncentracyjnym w Działdowie. Po zwolnieniu z obozu i tułaczce wojennej, w lutym 1945 r. siostry wróciły grupami do klasztoru w Przasnyszu. Klasztor ten dał początek pięciu nowym fundacjom. W 1999 r. na świecie było 156 klasztorów kapucynek i 2420 sióstr. W Polsce jest ponad 70 Klarysek Kapucynek. Mieszkają w sześciu domach: w domu macierzystym w Przasnyszu (21 sióstr), Brwinowie, Szczytnie, Krakowie, Ostrowie Wielkopolskim i Wykrocie. W domu w Przasnyszu siostry zajmują się m.in. haftem liturgicznym. Wykonaną przez nie stułę nosił papież Jan Paweł II podczas pobytu na Jasnej Górze w 1979 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.