Przebieg pogrzebu Jana Pawła II
05 kwietnia 2005 | 17:03 | ts //mr Ⓒ Ⓟ
Ceremoniarz papieski abp Piero Marini przedstawił na konferencji prasowej w Watykanie księgę poświęconą okolicznościom pogrzebu Jana Pawła II.
W bazylice św. Piotra ciało Papieża zostanie złożone w drewnianej trumnie i nastąpi obrzęd pierwszego jej zamknięcia.
Pierwsze zamknięcie jest poprzedzone obrzędem przykrycia twarzy Ojca Świętego białym welonem. Towarzyszy temu modlitwa do Pana życia i śmierci: „Wierzymy, że życie Jana Pawła II jest obecne w Tobie. Jego twarz, nieoświetlona już światłem tego świata niech będzie na zawsze oświetlona Twoim, wiecznym i niewyczerpanym Światłem. Jego Twarz, która bada la Twoje szlaki, żeby wskazać je Kościołowi, niech cieszy się Twoją łaską. Jego twarz, której my już nie będziemy oglądać, niech cieszy się Twoją obecnością”.
Trumna zostanie następnie wyniesiona na plac św. Piotra na Mszę pogrzebową. Mszy św. będzie przewodniczył dziekan Kolegium Kardynalskiego, kard. Joseph Ratzinger.
Drugie, ostateczne zamknięcie trumny i złożenie jej do trumny metalowej, dokonuje się w Grotach Watykańskich. Abp Marini przypomniał, że dawniej był zwyczaj wkładania do trumny papieża złotych i srebrnych monet z okresu ich pontyfikatu. Natomiast do trumny Jana Pawła II zostanie złożony woreczek z medalami wybitymi w czasie jego pontyfikatu oraz umieszczony w metalowym pojemniku akt, zawierający najważniejsze fakty z okresu jego pontyfikatu.
Navarro-Valls wyjaśnił, że Jan Paweł II zostanie pochowany w miejscu, gdzie do 2001 r. był grobowiec Jana XXIII. Papież nie pozostawił żadnej dyspozycji w sprawie swego pochówku, jak to miało miejsce w przypadku m.in. Pawła VI, który chciał być pochowany w ziemi.
Wierni będą mogli oddawać hołd Papieżowi w bazylice św. Piotra do wieczora w czwartek. Następnie portal bazyliki zostanie zamknięty, a wejść będą mogli jedynie członkowie oficjalnych delegacji państwowych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.