Przed „Misją Katowice” – proboszczowie podsumowują „kolędę”
20 lutego 2014 | 20:20 | ap Ⓒ Ⓟ
O problemach duszpasterskich, socjalnych i ekonomicznych parafii i parafian rozmawiali proboszczowie z Katowic. Spotkali się dziś w Kurii Metropolitalnej z abp. Wiktorem Skworcem, gdzie podsumowali tegoroczną wizytę duszapasterską – tzw. kolędę. Ich spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy liturgicznej w intencji pokoju na Ukrainie.
– Odwiedziny duszpasterskie dają pewne rozeznanie problemów poszczególnych parafii. Wiele z nich przekracza granice parafii i staje się problemami całego miasta – uważa metropolita katowicki.
Abp Skworc zaproponował, by proboszczowie podzielili się wnioskami, jakie zrodziły się po tegorocznej kolędzie, by w przyszłości wspólnie podjąć inicjatywę duszpasterską, którą określił nazwą "Misja Katowice".
Wcześniej księża proboszczowie przedstawili arcybiskupowi krótkie sprawozdanie z duszpasterstwa poszczególnych parafii w Katowicach. W zestawieniu wyszczególnione zostały dane statystyczne z ostatniego roku, ale także konkretne problemy duszpasterskie, socjalne i ekonomiczne parafii oraz parafian – poinformował ks. Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego katowickiej kurii
Księża wskazywali na szerzącą się biedę materialną i moralną parafian, coraz niższy odsetek praktykujących wiernych, starzenie się parafii, brak identyfikacji z kościołem parafialnym, uprawianie tzw. "churchingu", czyli coniedzielne wędrowanie po różnych kościołach oraz zwiększający się odsetek małżeństw niesakramentalnych i tzw. "wolnych związków". – W Katowicach żyje prawie 4 tys. małżeństw niesakramentalnych z przeszkodą do zawarcia związku sakramentalnego, a do tego około 1500 par, żyjących w związkach, które formalnie nie mają przeszkód do zawarcia małżeństwa – wyliczła ks. Chromy. – Musimy przygotować ofertę duszpasterską dla tych osób – stwierdził
Wielu proboszczów podkreślało, że odwiedziny duszpasterskie są okazją do zachęcenia osób żyjących w nieformalnych bądź cywilnych związkach bez przeszkody kanonicznej, do zawarcia małżeństwa sakramentalnego. I to bardzo często udaje się zrealizować. Jeden z proboszczów opowiedział historię o pobłogosławieniu w ostatnim czasie małżeństwa parafian, żyjących ze sobą bez ślubu przez 50 lat. Inny duszpasterz wskazywał na wartość Mszy Świętej sprawowanej w domu chorego. – To jest zawsze nie tylko święto tej chorej osoby, jej rodziny, ale także środowiska sąsiadów, którzy przychodzą na taką Eucharystię – mówił.
Na spotkaniu została ustalona wspólna linia duszpasterska. Priorytetową kwestią jest „postawienie na niedzielną Eucharystię z rzetelnym przygotowaniem liturgii i homilii”. – Należy wyjaśnić wiernym na Mszy podstawy wiary – przekonuje ks. Chromy.
Ze względu na odsetek osób starszych w katowickich parafiach, trzeba zająć się duszpasterstwem seniorów, co w wielu parafiach księża realizują już od pewnego czasu. Nie tylko grupy parafialne i modlitewne dla osób starszych, ale także spotkania integracyjne, grupy dyskusyjne, kluby, kawiarenki czy jadłodajnie.
Zwiększa się konieczność duszpasterstwa dzieci i młodzieży, bo w ten sposób księża mają możliwość dotrzeć również do ich rodziców. – Potrzeba Mszy rodzinnych, czyli takich, które będą zawierać elementy dostosowane do dzieci – podkreśla dyrektor Wydziału Duszpasterstwa.
Ubóstwo i wykluczenie społeczne części mieszkańców Katowic zatacza coraz szersze kręgi. Taki stan rzeczy wymaga pomocy takim osobom ze strony parafii poprzez zespoły charytatywne czy Caritas. – Czynna miłość uwiarygadnia obecność wspólnoty parafialnej w społeczności – tłumaczy ks. Chromy.
Coraz częściej wierni pytają o możliwość pogłębienia swojej wiary i duchowości. – Rodzi się potrzeba stworzenia struktur (wspólnot, ruchów) w parafiach, które umożliwiłyby ludziom wejście w życie modlitwy, życie wiary, osobistego spotkania z Bogiem – twierdzi szef Wydziału Duszpasterskiego.
Jeden z proboszczów wskazał na rolę kancelarii parafialnej, jako miejsca spotkania duszpasterza z osobami, które rzadko uczestniczą w życiu parafii, często nawet nie przyjmują kolędy. – To ważny postulat – ocenia ks. Chromy. – To szansa, by dotrzeć do tych osób, które do kościoła trafiają przy okazji pogrzebu bliskich, chrztu czy Pierwszej Komunii Świętej swojego dziecka. Jest parafia w Katowicach, w której proboszcz spotyka się indywidualnie z rodzicami każdego dziecka pierwszokomunijnego. To zajmuje mnóstwo czasu, ale daje niewymierne owoce duszpasterskie. Dociera się do konkretnych osób, rodzin z konkretnymi problemami życiowymi – mówił.
W archidiecezji katowickiej trwają prace komisji synodalnych. II Synod Archidiecezji Katowickiej rozpoczął się 25 listopada 2012 roku. Ze swej natury jest ciałem doradczym arcybiskupa, narzędziem diagnozującym kondycję miejscowego Kościoła, ma być również odpowiedzią na szybko zachodzące zmiany kulturowe i cywilizacyjne.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.