Przed poświęceniem domu s. Faustyny
17 września 2011 | 15:57 | mag / ms Ⓒ Ⓟ
Helena Kowalska, św. Faustyna to najczystszej próby przykład powołania – podkreśla abp Henryk Hoser w specjalnym liście wystosowanym do wiernych z okazji uroczystego poświęcenia domu Siostry Faustyny w Ostrówku, które odbędzie się 24 września.
Bp warszawsko-praski pisze w nim, że dla diecezji wielką łaską i Bożym błogosławieństwem jest móc wejść w bliski kontakt z miejscem uświęconym obecnością świętej i wraz z nią wychwalać Boże Miłosierdzie oraz przywoływać je dla dzisiejszego świata.
Przeczytaj list abp. Henryka Hosera »
Przypominając jednocześnie historię powołania Heleny Kowalskiej, św. Faustyny, arcybiskup pisze, że może być ona inspiracją zarówno dla młodzieży szukającej swojej drogi życiowej, jak i dla rodziców i wychowawców.
– Jej życie ukazuje działanie Boga w człowieku, którego stworzył, wybrał, powołał i obdarzył niezwykłą misją. Bo któż mógłby przypuszczać, że dziewczyna pracująca jako służąca, kucharka, praczka, opiekunka dzieci miała przypomnieć światu tajemnicę Boga bogatego w Miłosierdzie? – pyta bp warszawsko-praski.
Abp Hoser zwraca uwagę, że czas pobytu Heleny Kowalskiej w Ostrówku był dla niej rokiem tęsknoty za życiem konsekrowanym w zgromadzeniu, i jednocześnie czasem świadomej i pełnej dyspozycyjności wobec obowiązków podjętych w wielodzietnej rodzinie Lipszyców. Przypomina również, że to właśnie wówczas złożyła ona ślub czystości, czyli jak tłumaczy – należenia we wszystkim do Boga, oddania Mu własnej osoby i poddania Mu własnych czynów.
Bp warszawsko-praski podkreśla, że „Helena Kowalska, św. Faustyna to najczystszej próby przykład powołania”. Dlatego – jego zdaniem – może być ona przewodniczką dla młodzieży. – Zna ich problemy, bo sama je przeżywała. Wie, co to szukanie swego miejsca w życiu, szukanie znaków wytyczających szlak, by dotrzeć do schroniska: Bożego schroniska – pisze w liście arcybiskup.
Zwracając się w sposób szczególny do rodziców i wychowawców zaznacza jednocześnie, że jej „Dzienniczek” to prawdziwy podręcznik życia, wierności obowiązkom stanu, wierności życiowemu powołaniu; podręcznik pokonywania przeszkód i trudności; podręcznik niesienia ciężaru cierpienia.
Uroczyste poświęcenie domu św. Faustyny nastąpi 24 września w przeddzień II Kongresu Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. Dokona go kard. Robert Sarah, przewodniczący Papieskiej Rady Cor Unum.
Jak podkreśla abp Hoser, jest to bardzo ważne wydarzenie w życiu diecezji tym bardziej, że Kongres ma wystąpić z inicjatywą, by święta Faustyna została ogłoszona Doktorem Kościoła.
– Niech jak najliczniejsza nasza obecność na tej uroczystości będzie odpowiedzią na wezwanie Jana Pawła II do głoszenia miłosierdzia całemu światu – apeluje ordynariusz.
List zostanie on odczytany w niedzielę 18 września we wszystkich kościołach diecezji warszawsko-praskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.