Przed wizytą biskupów greckokatolickich ad limina
25 stycznia 2014 | 09:29 | pab / pm Ⓒ Ⓟ
Duszpasterstwo w parafiach i wśród imigrantów z Ukrainy, nowa ewangelizacja, rozwój wspólnot religijnych – to główne tematy jakie polscy biskupi Kościoła greckokatolickiego będą chcieli omówić podczas wizyty „ad limina Apostolorum”, zaplanowanej na 1-8 lutego.
– Dla naszego Kościoła najważniejszym spotkaniem będzie wizyta w Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich – mówi KAI abp Jan Martyniak, zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego w Polsce.
Kościół greckokatolicki liczy ok. 50 tys. wiernych, skupionych w dwóch diecezjach: archidiecezji przemysko-warszawskiej i diecezji wrocławsko-gdańskiej. Parafie są rozproszone na terenie całego kraju, a odległość wiernych do świątyni często jest duża.
– Cerkiew musi przyjąć wielką odpowiedzialność za tutejszą diasporę, za ich pobyt i życie religijne. Zdarza się, że niektórzy przebywają nielegalnie, ale my opieką duszpasterską musimy w jakiś sposób otaczać wszystkich – mówi abp Martyniak.
Zauważa, że istnieje duża imigracja Ukraińców do Polski, z których część osiedla się na stałe. To także jest wyzwaniem dla księży. – Trzeba się zastanowić nad budową nowych świątyń, a może i tworzeniem parafii. Ważną sprawą są powołania, aby nie brakło kapłanów – opowiada.
Hierarcha nie kryje, że dla wielu ludzi pierwszorzędną kwestią są trudności materialne. – Najpierw troszczą się, żeby mieć chleb, a sprawy duchowe schodzą często na dalszy plan – ubolewa zaznaczając, że bardzo ważna jest również pomoc materialna dla wiernych.
Rozproszenie parafii i ich mała liczebność sprawia, że ewangelizacja jest trudniejsza, niż w Kościele rzymskokatolickim. – Duszpasterstwo musi być bardzo indywidualne. Dotarcie do wszystkich jest niesamowicie trudne – uważa abp Martyniak.
Podkreśla, że bardzo istotna jest życzliwość księży rzymskokatolickich, na którą wyznawcy obrządku bizantyjsko-ukraińskiego nadal liczą.
Kościół greckokatolicki w Polsce przygotowuje się do soboru, który jesienią odbędzie się w Przemyślu. Obecnie zbierane są postulaty z wszystkich parafii obu diecezji. Niektórzy wierni proponują np. korzystanie w liturgii z kalendarza powszechnego, czyli gregoriańskiego, a nie juliańskiego, jak obecnie (co powoduje, że święta są obchodzone 13 dni później).
W Watykanie Kościół greckokatolicki reprezentować będą: bp Włodzimierz Juszczak, ordynariusz diecezji wrocławsko-gdańskiej i bp Eugeniusz Popowicz, biskup pomocniczy archidiecezji przemysko-warszawskiej. Ze względów zdrowotnych abp Jan Martyniak nie uda się na spotkanie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.