Przedbórz: 500 tysięcy złotych na dokończenie prac przy średniowiecznej wieży kościelnej
31 lipca 2019 | 15:34 | rm | Przedbórz Ⓒ Ⓟ
Prace przy zabytkowej wierzy przy kościele św. Aleksego w Przedborzu są konieczne, bowiem jej stan po badaniach archeologicznych okazał się bardzo zły. Prace renowacyjne polegają na zabezpieczeniu pęknięć wieży oraz przywróceniu jej pierwotnego wyglądu. Odnowienia doczeka się zegar na wieży kościelnej.
– W 2018 roku pozyskaliśmy środki z ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego, marszałka województwa łódzkiego i konserwatora zabytków, w sumie ok. 500 tys. złotych. Pozwoliło to na wzmocnienie wieży specjalnymi pierścieniami. Uzupełniono ubytki w cegle i wykonano ich piaskowanie do wysokości platformy widokowej – mówi ks. Henryk Dziadczyk, proboszcz parafii.
Dodał, że w tym roku resort kultury przekazał 500 tys. zł na dalsze prace remontowo-konserwatorskie. Do puli dołożyły się także służby konserwatora zabytków i urzędu marszałkowskiego w Łodzi. To w sumie daje ok. 600 tys. złotych.
– Jest szansa, że taras widokowy na wieży będzie udostępniony zwiedzającym pod koniec września – dodał ks. Henryk Dziadczyk.
W Przedborzu prawdopodobnie ok. 1278 r. powstała kaplica. W osadzie bywał książę Bolesław Wstydliwy wraz z żoną Kunegundą. Prawdopodobnie na jej polecenie kaplicę pw. św. Aleksego wybudował Jacek Aleksy Sadykierz, ku czci patrona jej dziadka cesarza Aleksego Komnena. Po wielkim pożarze w 1341 r. król Kazimierz Wielki odnowił Przedbórz, wzniósł zamek i dobudował do świątyni wieżę z czerwonego piaskowca. W 1683 r. kościół uległ spaleniu. W latach 1683–1695 świątynię odbudowano i powiększono, wznosząc kaplicę św. Mikołaja z fundacji Mikołaja Siemieńskiego. Wskutek kolejnych pożarów wieża Kazimierza Wielkiego została obniżona. Kościół został zniszczony w 1834 r. przez pożar i odbudowany na nowo kosztem władz rządowych. Kościół jest zbudowany w stylu neogotyckim, w ciągu wieków wielokrotnie przebudowywany, orientowany, wzniesiony z kamienia i cegły. W centrum głównego ołtarza znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z tytułem Matki Bożej Serdecznej sprowadzony z Krakowa przez ks. Adriana Barskiego w 1618 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.