Przedstawiciele episkopatu Francji spotkali się z dziećmi księży
14 czerwca 2019 | 19:37 | pb (KAI/lefigaro.fr) | Paryż Ⓒ Ⓟ
„To wielki krok naprzód!” – tak o spotkaniu przedstawicieli episkopatu z dziećmi księży mówi Anne-Marie Jarzac-Mariani, przewodnicząca stowarzyszenia „Enfants du silence” (Dzieci milczenia), reprezentujące potomstwo osób duchownych. W paryskiej siedzibie Konferencji Biskupów Francji delegacja stowarzyszenia rozmawiała m.in. wsparciu psychologicznym dla dzieci księży i o dostępie do kościelnych archiwów, by mogły poznać swe pochodzenie.
– Chcemy wspólnie pracować nad tym, aby cierpienia, jakich doznały dzieci księży zostały wymazane – powiedziała 68-letnia Jarzac-Mariani, która sama jest córką kapłana i siostry zakonnej. 60 osób, które tworzą stowarzyszenie oczekuje od Kościoła znaków akceptacji po latach wstydu, ukrywania prawdy, rodzinnych tajemnic, presji ze strony otoczenia i Kościoła.
– Wyznaczyliśmy wspólnie pięć celów, nad którymi będziemy pracować: towarzyszenie ludzkie, psychologiczne, socjalne, solidarność oraz sposoby poznania swej tożsamości i pochodzenia, szczególnie dzięki ewentualnemu dostępowi do archiwów – wyjaśnił abp Jérôme Beau z Bourges, przewodniczący komisji episkopatu ds. szafarzy wyświęconych i świeckich pełniących misję kościelną, który wraz z czterema jej członkami przyjął delegację stowarzyszenia.
Była również mowa o towarzyszeniu duchownym mającym dziecko, aby „umożliwić każdemu z nich przeżywanie tego etapu ich życia od strony ludzkiej, duchowej i psychicznej”.
Kolejne spotkanie wyznaczono na 1 października.
Obecną praktyką Kościoła katolickiego w przypadku księży mających dziecko jest rezygnacja z kapłaństwa, by zająć się jego wychowaniem. Stanowisko to potwierdził w lutym br. prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa kard. Beniamino Stella. Zaznaczył, że dzieje się tak w praktyce od kilkudziesięciu lat, co zostało sformalizowane przez Stolicę Apostolską w 2017 r. Hierarcha przyznał jednocześnie, że niektórzy duchowni, którzy zostali ojcami nie chcieli rezygnować z kapłaństwa, na co niekiedy zgadzali się ich biskupi, przenosząc ich jedynie do innej parafii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.