Przedstawiciele Kościołów gratulują ponownego wyboru prezydentowi Steinmeierowi
14 lutego 2022 | 14:11 | ts (KAI | Berlin Ⓒ Ⓟ
Przedstawiciele Kościołów i wspólnot religijnych w Niemczech złożyli gratulacje Frankowi-Walterowi Steinmeierowi, wybranemu 13 lutego na drugą kadencję prezydenta Republiki Federalnej. Wyrazili przy tym uznanie dla jego dotychczasowych starań na rzecz demokracji i spójności narodowej.
Steinmeier wygrał już pierwszą turę wyborów prezydenckich 13 lutego. Głosowało na niego 1045 spośród 1437 biorących udział w głosowaniu członków Zgromadzenia Federalnego – uprawnionego do wyboru głowy państwa organu konstytucyjnego, złożonego z równej liczby (po 736) członków Bundestagu i delegatów poszczególnych krajów związkowych. Grono to zbiera się zwykle co pięć lat.
Przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów bp Georg Bätzing podkreślił, że Steinmeier jest „kotwicą”, jak nikt inny łączącą społeczeństwo. „Swoim osobistym świadectwem życia, które odznacza się zaufaniem, wspólnotą i zrozumieniem, w imponujący i prawdziwy sposób zapobiega Pan niebezpieczeństwom polaryzacji, podziałów i nieufności” – stwierdził hierarcha w swych gratulacjach. Podziękował Steinmeierowi za pełne zaufania relacje, jakie utrzymuje on z Kościołem katolickim także w obecnych burzliwych czasach. Wyraził nadzieję, że w dalszym ciągu prezydent „będzie się starał niwelować podziały w społeczeństwie i zamiast tego przekazywać nadzieję na dobry czas po pandemii”.
Odnosząc się do globalnej sytuacji politycznej bp Bätzing wyraził nadzieję, że w sytuacji niepokoju w rożnych krajach głos głowy państwa będzie potrzebny, aby „przekonać oponentów do dialogu i budowania mostów”.
Zadowolenie z ponownego wyboru Steinmeiera na prezydenta kraju wyraziła również przewodnicząca Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech (EKD) Annette Kurschus. „To, że nasz kraj i naszą demokrację reprezentuje i prowadzi doświadczony polityk, który potrafi dyskutować w czasach wyzwań społecznych, w obecnej sytuacji krajowej i międzynarodowej, polityki zagranicznej i światowej, jest dobrym i ważnym znakiem dla wielu ludzi, a także cieszy mnie osobiście” – przyznała przewodnicząca EKD.
Przed wyborami oba największe Kościoły w Niemczech zaprosiły członków Zgromadzenia Federalnego oraz przedstawicieli innych federalnych organów konstytucyjnych na nabożeństwo ekumeniczne. Zaproszono na nie również reprezentantów judaizmu i islamu.
W swojej pierwszej kadencji, rozpoczętej 19 marca 2017, 66-letni obecnie Steinmeier rozłożył ważne akcenty: od początku w centrum jego zaangażowania znajdowała się naprawa nastrojów społecznych. Na wspólne dyskusje zapraszał do swojej siedziby – pałacu Bellevue w Berlinie – ludzi z różnych środowisk. Od początku kryzysu koronawirusa postawił na zdalne formaty kontaktowania się z ludźmi za pośrednictwem mediów społecznościowych, rozmawiał np. przez Instagram z opiekunami, lekarzami, osobami niepełnosprawnymi czy studentami.
Przed objęciem urzędu prezydenta państwa Steinmeier był m.in. ministrem spraw zagranicznych. Związany z SPD był dwukrotnie szefem dyplomacji swego kraju, w obu przypadkach w wielkiej koalicji pod przewodnictwem byłej już kanclerz Angeli Merkel (CDU): najpierw w latach 2005-09, a następnie od 2013 do czasu przeprowadzki do Pałacu Bellevue w 2017 roku. Jego żona, katoliczka Elke Büdenbender już zapowiedziała, że chciałaby w drugiej kadencji swego męża wrócić do pracy jako sędzia sądu administracyjnego w Berlinie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.