Przedstawiciele Watykanu i USA rozmawiali o Nikaragui
12 sierpnia 2018 | 11:55 | st (KAI) / mip | Waszyngton Ⓒ Ⓟ
Wiceprezydent Mike Pence odbył 10 sierpnia rozmowę telefoniczną z watykańskim sekretarzem stanu kard. Pietro Parolinem na temat sytuacji w Nikaragui, wyrażając poparcie dla wysiłków Kościoła w tym kraju – informuje agencja CNA.
Mike Pence uznał, że Kościół katolicki w Nikaragui jest wiodącą siłą w wysiłkach na rzecz mediacji i dialogu. Wyraził uznanie dla jego działań na rzecz obrony praw człowieka i wolności religijnej oraz promowania negocjacji w dobrej wierze w celu zaprowadzenia pokoju w tym regionie.
Od 18 kwietnia w Nikaragui trwają protesty przeciwko reżimowi prezydenta Daniela Ortegi. W kraju dochodzi do zamieszek i szerzy się przemoc. Zginęło już ponad 400 osób. Coraz częściej dochodzi też do wystąpień antykościelnych, a przedstawiciele Kościoła są atakowani i szykanowani za udzielanie wsparcia protestującym obywatelom.
W rozmowie telefonicznej zarówno Mike Pence, jak i kard. Parolin potępili trwającą przemoc i potwierdzili swoje poparcie dla episkopatu Nikaragui oraz jego działań na rzecz wspierania demokracji i praw człowieka.
Po wyrażeniu empatii wobec protestujących, Kościół w Nikaragui został oskarżony przez Ortegę o próbę obalenia jego rządu. W ciągu ostatnich kilku miesięcy w całym kraju miały miejsce ataki na kościoły oraz napady na biskupów.
Pod koniec lipca Stany Zjednoczone obiecały Nikaragui 1,5 miliona dolarów na pomoc organizacjom praw człowieka i niezależnym mediom w tym kraju.
Według oświadczenia wydanego przez Biały Dom, kardynał Parolin i wiceprezydent Pence „potępili przemoc, która pochłonęła setki istnień ludzkich i coraz bardziej skoncentrowała się na Kościele oraz potwierdzili swoje poparcie dla Nikaraguańskiej Konferencji Episkopatu oraz całej wspólnoty wierzących, która zdecydowanie wspiera prawa człowieka, demokrację i wolność”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.