Przegląd Twórczości Gintrowskiego w Kołobrzegu
10 lipca 2021 | 14:55 | km | Kołobrzeg Ⓒ Ⓟ
Po raz trzeci na scenie kołobrzeskiego RCK odbywa się Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego „Pamiątki”. W programie odbywającego się w dniach 9–11 lipca wydarzenia kulturalnego znajdują się: konkurs na interpretację piosenek z dorobku barda, koncerty, wspólne śpiewanie i quiz.
Kołobrzeg chce popularyzować twórczość Przemysława Gintrowskiego. – Tworzymy tu ośrodek pamięci o Przemysławie Gintrowskim i jego twórczości. On wciąż powinien być odkrywany, choćby z tego względu, że jego dodatkową pasją była kompozycja muzyczna. Mało kto zdaje sobie sprawę oglądając niejeden polski film, że muzykę napisał Gintrowski – mówi Jacek Pechman.
Przegląd z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród konkursowiczów. Rozpoczynający „Pamiątki” konkurs na interpretację piosenek z dorobku Przemysława Gintrowskiego zgromadził wykonawców z całej Polski, zarówno z dużych ośrodków, jak i małych miejscowości. Nie zabrakło przedstawicieli Kołobrzegu, Koszalina i Słupska. Konkurs pobudza artystycznie młodzież, choć nie tylko. Stanęli do niego zarówno nastolatkowie, jak i osoby dorosłe.
– W tym roku zgłosiło się blisko 48 osób, z czego wybraliśmy 24. Wyłowiliśmy kilka znakomitych osobowości scenicznych – mówi Jacek Pechman pomysłodawca i dyrektor artystyczny „Pamiątek”. – Cieszy nas ocena widzów, że konkurs jest na wysokim poziomie, a szczególnie to, że większa część utworów konkursowych jest prezentowana po raz pierwszy, jak „Ismena”, „Przebudzenie”, „Włóczędzy”. To oznacza, że wykonawcy nie bazowali tylko na znanych „Murach” czy „Kołysance”, ale postarali się wybrać to, co oddaje ich osobowość i umiejętności.
Jak podkreśla, „Pamiątki” to festiwal, który wciąż jeszcze nabiera własnego kształtu. – Można powiedzieć, że wciąż raczkujemy, mamy dopiero trzy lata, ale widzimy, że się rozwijamy, zdobywamy coraz większe zainteresowanie widzów i konkursowiczów. No i prezentujemy naprawdę ciekawe wydarzenia artystyczne.
W pierwszym dniu „Pamiątek” widzowie zobaczyli premierę spektaklu muzycznego pt. „Raport z oblężonego miasta 2021” nawiązującego do historycznego albumu muzycznego Przemysława Gintrowskiego nagranego w 1986 roku. Premiera spektaklu wpisuje się w 40. rocznicę wprowadzenia w naszym kraju stanu wojennego. Utworowi wzbogaconemu o fragmenty książki Marka Nowakowskiego „Raport o stanie wojennym”, nową aranżację nadał Hadrian Filip Tabęcki.
10 lipca widzowie zobaczą koncert „Gintrowski. Psalmy” w wykonaniu warszawskiego zespołu wokalnego proMODERN, zaś 11 lipca zostaną zaproszeni do interaktywnej zabawy w programie „Gintrowski od A do Z przy śpiewającym fortepianie” oraz quizie wiedzy o życiu i twórczości patrona festiwalu.
Ukazała się również gazeta poświęcona patronowi przeglądu. Organizatorem Przeglądu Twórczości Gintrowskiego jest Katolicka Inicjatywa Kulturalna, współorganizatorem Narodowe Centrum Kultury, a prowadzą festiwal znani dziennikarze radiowi: Teresa Drozda i Paweł Sztompke.
Honorowy patronat nad „Pamiątkami” sprawują: Agnieszka Gintrowska (żona) i Julia Gintrowska (córka), prof. Piotr Gliński – wicepremier i minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, Jarosław Szarek – prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Zbigniew Bogucki– wojewoda zachodniopomorski, Anna Mieczkowska – prezydent miasta Kołobrzeg.
Projekt sfinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Projekt dofinansowały Polska Fundacja Narodowa i Gmina Miasto Kołobrzeg.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.