Drukuj Powrót do artykułu

Przejdą 50 km w ciszy – Ekstremalna Droga Krzyżowa na Hel

15 lutego 2018 | 15:30 | Warszawa / lk / mz Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Vianka Merano / Unsplash

Do przejścia nocą w ciszy i modlitwie prawie 50 kilometrów zachęcają organizatorzy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej z Jastrzębiej Góry do Helu. Jest to najdalej na północ wysunięta trasa Drogi Krzyżowej w Polsce.

Dlaczego Droga Krzyżowa po Półwyspie Helskim będzie ekstremalna? Ponieważ trasa będzie liczyła 49 km (w większości po piasku) i będzie odbywała się nocą. Obowiązuje reguła milczenia przez całą trasę, a jej uczestnicy EKD będą szli samotnie.

“Czy podejmiesz wyzwanie? Spróbujesz spotkać tam Boga?” – pytają potencjalnych uczestników Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jej organizatorzy. Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszy 23 marca z kościoła parafialnego pw. św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze (ul. Piastowska 14), po Mszy świętej o godz. 20.00. Zapisy są obowiązkowe, a szczegółowe informacje można uzyskać na stronie: www.edk.popiasku.pl. Kontakt do koordynatora Ekstremalnej Drogi Krzyżowej: Jakub Terakowski, tel. 603 305 401, email: edk@popiasku.pl

Czytaj także: Ruszyła rekrutacja liderów Ekstremalnej Drogi Krzyżowej

Ekstremalna Droga Krzyżowa to obecnie jeden z najszybciej rozwijających się ruchów religijnych na świecie. Korzysta z nowoczesnych technologii, a jednocześnie stanowi powrót do korzeni chrześcijaństwa. Pierwsi chrześcijanie, podobnie jak ludzie w XXI wieku, nie mieli czasu w ciągu dnia, dlatego odprawiali Mszę św. w nocy. I dla nich również praktykowanie chrześcijaństwa było inwestycją w nowe życie.

Podczas drogi krzyżowej obowiązuje zasada skupienia i milczenia. Pątnicy idą samotnie lub w niewielkich grupach. Mają ze sobą aplikację z opisem trasy i śladem GPS, ale z orientacją w terenie muszą sobie radzić sami, sami też troszczą się o swoje bezpieczeństwo. Po drodze zatrzymują się przy wyznaczonych stacjach drogi krzyżowej, gdzie czytają specjalnie dla nich przygotowane rozważania lub słuchają ich, korzystając z urządzeń mobilnych.

Ekstremalna Droga Krzyżowa czerpie z duchowości św. Franciszka – dużo ducha przy pełnym zaangażowaniu ciała. Odbywa się zawsze w Wielkim Poście. W tym roku większość pątników wyruszy w drogę 23 marca. Rozpoczną Mszą św. o godz. 20.00, a potem wyjdą na wybrane przez siebie, wcześniej przygotowane trasy. Na stronie www.edk.org.pl można ich znaleźć ponad 600 – nie tylko w Polsce, ale również w Wielkiej Brytanii, Norwegii, Hiszpanii, USA czy Kanadzie.

W tym roku w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej weźmie udział nawet 100 tys. pątników w 20 krajach.

Wersja do druku

Przeczytaj także

13 lutego 2018 10:22

Trwa 51. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.