Przełożeni instytutów świeckich: księża nie znają naszego powołania
24 października 2004 | 19:12 | awo //mr Ⓒ Ⓟ
– Zdarza się, że świeccy konsekrowani spotykają się w konfesjonale z opinią spowiednika, iż instytut świecki to sekta! – ubolewają nad stanem wiedzy polskiego duchowieństwa wyżsi przełożeni działających w Polsce instytutów świeckich.
Dwudniowe zebranie plenarne Krajowej Konferencji Instytutów Świeckich zakończyło się w Częstochowie. W tym tygodniu Konferencja Episkopatu Polski mianowała asystentem tego gremium bp Józefa Szamockiego z Torunia.
W Polsce ponad 1,1 tys. świeckich konsekrowanych zrzeszonych jest w 34 instytutach. Tę stosunkowo nową formę życia konsekrowanego w świecie zatwierdził przed 57 laty, papież Pius XII.
Członkowie instytutów świeckich składają śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, ale pozostają w swoich środowiskach, gdzie żyją i pracują tak jak inni świeccy katolicy. Nie noszą żadnych oznak swojej konsekracji i – najczęściej – nie ujawniają faktu swej przynależności do instytutu świeckiego.
– Gdy przy okazji spowiedzi mówią kapłanowi o swojej konsekracji, w wielu wypadkach spotyka się to z niewiedzą duchowieństwa nt. specyfiki tego powołania w Kościele – mówi jedna z przełożonych. Co więcej, zdarzały się wypadki, że księża odradzają komuś wstąpienie do instytutu świeckiego argumentując, że to jakaś sekta!
Nie należą do wyjątków sytuacje, gdy spowiednik namawia penitentkę przynależącą już od lat do instytutu świeckiego, żeby „lepiej wstąpiła do jakiegoś porządnego zakonu” a wręcz na porządku dziennym jest, że traktuje ją jak zakonnicę – ubolewały.
Wyższe przełożone dyskutowały w Częstochowie m.in. na temat, co można zrobić, aby polepszyło się kształcenie i formacja alumnów i księży nt. różnych form życia konsekrowanego oraz kierownictwa duchowego. Ich zdaniem, w polskich realiach problem wydaje się coraz bardziej newralgiczny.
Podczas zebrania plenarnego, podsumowano także dokonania VIII Światowego Kongresu Instytutów Świeckich, który w lipcu odbył się – po raz pierwszy – w Polsce. Specjalne wystąpienie nt. wizji współpracy polskich wspólnot ze Światową Konferencją Instytutów Świeckich (CMIS) przedstawiła jej przewodnicząca Ewa Kusz.
Rozmawiano także o nowych inicjatywach formacyjnych nt. duchowości świeckich konsekrowanych, spotkaniach członków różnych instytutów świeckich w ramach regionu czy diecezji, przygotowywanym informatorze o tych wspólnotach.
Następne, nadzwyczajne zebranie plenarne, w którym uczestniczą główni odpowiedzialni za polskie instytuty, odbędzie się w styczniu przyszłego roku i będzie miało charakter wyborczy. Przełożeni wybiorą spośród siebie przewodniczącego i radę wykonawczą KKIŚ. Obecnie przewodniczącą KKIŚ jest Anna Rastawicka z Instytutu Świeckiego Pomocnic Maryi Jasnogórskiej, Matki Kościoła (zwanego „ósemkami”).
W Polsce do najliczniejszych Instytutów należą: założony w 1986 roku Świecki Instytut Maryi Służebnicy Pańskiej, „Elianum” – instytut świecki o duchowości karmelitańskiej, oraz żeński Instytut Świecki Chrystusa Króla, którego początki sięgają czasów II wojny światowej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.