Przemyśl: abp Szal przewodniczył Mszy św. w Środę Popielcową
27 lutego 2020 | 07:37 | pab | Przemyśl Ⓒ Ⓟ
Abp Adam Szal przewodniczył w Środę Popielcową wieczorem w archikatedrze w Przemyślu Mszy św. na rozpoczęcie Wielkiego Postu. Wraz z nim Eucharystię koncelebrowali m.in.: abp senior Józef Michalik i bp pomocniczy Stanisław Jamrozek. Homilię wygłosił ks. Jan Szczych, proboszcz w Lubieniu Wielkim w archidiecezji lwowskiej, który w Środę Popielcową rozpoczął rekolekcje wielkopostne w przemyskiej katedrze.
Ks. Jan Szczych w kazaniu mówił o cechach tego dnia. Rozpoczął od ścisłego postu. – Zapewne dokucza nam niemiłe poczucie głodu. Ograniczyliśmy dziś nasze pokarmy nie po to, aby ludziom pokazać, że pościmy, lecz według wzoru i wskazań samego Pana Jezusa, poprzez osobisty wysiłek fizyczny chcemy zainicjować pragnienie zmiany i poprawy własnego życia – mówił.
Kaznodzieja wskazywał, że post jest sposobem uzdolnienia własnej woli i zdystansowania się do tego, co przemijające, a wybierania tego, co Boże i trwające w nieskończoność. Stwierdził, że takie zewnętrzne ujarzmienie ciała przy pomocy Bożej warunkuje siłę ducha. – Ci, którzy post lekceważą lub wprost odrzucają, są ludźmi duchowo słabymi – powiedział.
Rekolekcjonista zwrócił uwagę, że obrzęd posypania głów popiołem przestrzega przed bezrefleksyjnym przylgnięciem do rzeczy doczesnych, które „ostatecznie kończy się marnie”. – Dla nas, ludzi wierzących, ryt popiołu otwiera przed nami perspektywę wieczności, gdzie ani mól, ani rdza nie niszczy. Znak pozornej daremności ludzkich trudów staje się szyfrem wiecznej szczęśliwości, dla której chcemy się nawracać i zasady Ewangelii uczynić swoimi.
Ks. Szczych zauważył też, że w Środę Popielcową, choć nie jest ona świętem, odczytywane są trzy czytania mszalne, po których podobnie jak w dzień świąteczny, głoszona jest homilia. – Dzięki natchnionym tekstom już nie musimy postrzegać siebie wyłącznie w kategoriach przemijalności – zaznaczył.
– Człowieku z prochu powstały ku życiu, jest dla ciebie nadzieja na nieśmiertelność. Nawróć się tylko, przylgnij do Boga całym sercem, uporządkuj własne sumienie – apelował kaznodzieja.
Ks. Szczych zachęcał też, by wśród wielkopostnych postanowień znalazło się również takie, by w tym czasie sięgać do Pisma Świętego, „by stamtąd brać te potrzebne nam natchnienia i wskazówki, by nasze życie było przeżywane bardziej w Bożej perspektywie, aniżeli ludzkiej, doczesnej”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.