Drukuj Powrót do artykułu

Przemyśl: imieninowa Msza św. w intencji abp. Adama Szala

23 grudnia 2017 | 12:17 | pab | Przemyśl Ⓒ Ⓟ

W kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu odprawiona została Msza św. w intencji abp. Adama Szala. Metropolita przemyski dzisiaj obchodzi 17. rocznicę przyjęcia sakry biskupiej, a jutro przypada dzień jego imienin i 64. urodzin.

Na początku Mszy św. metropolita przemyski nawiązał do zbliżających się świąt. – Dziękujemy Panu Bogu za to, że poznaliśmy tajemnicę zbawienia, ze możemy tę tajemnicę kontemplować, że możemy zbliżać się do źródła Bożego zbawienia i miłosierdzia – powiedział.

Polecał przygotowania do Bożego Narodzenia i udział w Bożym planie zbawienia. – Módlmy się za całą naszą archidiecezję, aby te święta były radosnym wysławianiem wielkich dzieł Boga – mówił.

Kazanie wygłosił ks. dr hab. Dariusz Dziadosz, były rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Życzył abp. Szalowi i pozostałym solenizantom, aby z wielką pokorą, uwielbieniem Boga i cichością powierzyli swoje życie Bogu, „który zbawia cicho, bez rozgłosu, ale zawsze skutecznie”. – Bóg nie tylko miał za zadanie uszczęśliwić życie Anny, czy Maryi. Działając przez te osoby uczynił szczęśliwą na powrót ludzkość całą, ofiarowując nie przemijające dary, ale samego siebie, dar, który nigdy nie przemija – powiedział ks. Dziadosz.

Abp Adam Szal urodził się 24 grudnia 1953 r. w Wysokiej Łańcuckiej. Po zdaniu matury wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Wkrótce potem został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej w jednostce kleryckiej w Bartoszycach. Święcenia kapłańskie przyjął 31 maja 1979 r. w Przemyślu z rąk bp. Ignacego Tokarczuka. Ukończył doktorat z historii Kościoła na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1988 r. został dyrektorem biblioteki i wykładowcą w seminarium. W lipcu 1996 r. abp Michalik mianował go rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu.

16 listopada 2000 r. papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji przemyskiej ze stolicą tytularną Lavello. Święcenia przyjął 23 grudnia w przemyskiej archikatedrze. Głównym konsekratorem był abp Józef Michalik, natomiast współkonsekratorami – biskupi: Stefan Moskwa i Edward Białogłowski. Nominat za zawołanie biskupie przyjął słowa “Gloria Tibi Trinitas”, czyli “Chwała Tobie Trójco”.

Metropolitą przemyskim został mianowany przez papieża Franciszka 30 kwietnia 2016 r. Ingres do archikatedry odbył 21 maja.

Abp Adam Szal jest członkiem Komisji Episkopatu ds. Misji, a od 2007 r. delegatem KEP ds. Ruchu Światło-Życie. Był także członkiem Komisji Nadzorczej Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.