Drukuj Powrót do artykułu

Przemyśl: kapelan kresowian odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

20.02.2018 , pab, Przemyśl, 20-02-2018 Ⓒ ℗

Salezjanin ks. Tadeusz Pater został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, nadanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. 85-letni kapelan kresowian od wielu lat mieszka w Przemyślu i czyni starania o upamiętnienia kresowian.

Ks. Tadeusz Pater urodził się w Rumnie w województwie lwowskim w 1933 r., gdzie spędził dzieciństwo. Jako 11-letnie dziecko był świadkiem, jak ukraińscy nacjonaliści z OUN-UPA zamordowali kilkudziesięciu mieszkających tam Polaków. Poczucie obowiązku wobec tych ofiar mobilizowało go do podejmowania wielu znaczących inicjatyw, mających na celu ocalenie od zapomnienia tej strasznej tragedii.

Od wielu lat ks. Pater aktywnie wspiera i uczestniczy w Światowych Zjazdach Kresowian na Jasnej Górze w Częstochowie, a także w pielgrzymkach do miejsc pamięci narodowej, organizowanych przez przemyskie Rodziny Kresowe i Klub Inteligencji Katolickiej w Przemyślu.

Jego kontakty z osobami pochodzącymi z Rumna, a rozproszonymi po 1945 r. po całej Polsce zaowocowały m.in. zebraniem wielu cennych relacji, dokumentów, pamiątek czy innych przedmiotów. Znajdują się one w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej.

Ks. Pater jest redaktorem dwóch tomów wspomnień zatytułowanych „Oczyma i sercem. Wieś Rumno w latach 1939- 1945”. Z kolei aż 11 lat poświęcił na przygotowanie publikacji pt. „Rumno w województwie lwowskim. Księga rodzin polskich w latach 1910 – 1945”.

Od wielu lat ks. Pater mieszka w klasztorze księży salezjanów w Przemyślu.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.