Przemyśl: kiermasz u benedyktynek na cześć św. Hildegardy
07 października 2012 | 21:21 | pab Ⓒ Ⓟ
Kiermasz benedyktyński zorganizowały dzisiaj mniszki z przemyskiego opactwa. Okazją jest ogłoszenie św. Hildegardy – benedyktynki żyjącej w XII w. – Doktorem Kościoła. Siostry zbierają również datki na remont klasztoru.
Siostry oferują upieczone przez siebie ciasta, pierniki, przetwory owocowe, soki i wyroby ziołowe według receptur św. Hildegardy. Znaleźć można m.in. owsiane ciasteczka, konfitury z bzu czarnego i ze śliwek, sos paprykowy czy sok pomidorowy. Benedyktynki sprzedają również własnoręcznie robione kartki pocztowe.
Okazją do zorganizowania kiermaszu jest ogłoszenie dziś przez papieża Benedykta XVI św. Hildegardy z Bingen – żyjącej w XII w. niemieckiej benedyktynki – Doktorem Kościoła. Św. Hildegarda będzie 34. osobą w tym gronie, a czwartą kobietą.
Dochód ze sprzedaży wszystkich produktów przeznaczony zostanie na prowadzony obecnie remont klasztoru, którego początek datuje się na 1748 r.
Wspólnota ss. Benedyktynek jest wspólnotą monastyczną, wywodzącą się od św. Benedykta. Do Przemyśla przybyły w 1616 roku z oddalonego o 30 kilometrów Jarosławia. Do 1694 r. klasztor przemyski funkcjonował jako filia, a potem jako samodzielny konwent. W 1748 r. wojewoda kijowski Franciszek Ksawery Potocki przeznaczył sporą sumę pieniędzy na budowę istniejącego do dziś obiektu klasztornego z kościołem oraz murem obronnym.
Siostry zajęły się pracą wychowawczą i społeczną. Przez dziesiątki lat prowadziły m.in. szkołę dla dziewcząt, zwaną Szkołą Panieńską. Opiekowały się także przedszkolem. Przy klasztorze istnieje również kościół parafialny pw. Świętej Trójcy. Siostry Benedyktynki pracują jako zakrystianki, organistki, pomagają przy pracach w kościele i kuchni. Prowadzą także dom rekolekcyjny „Dobrego Pasterza”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.