Przemyśl: kwesty na cmentarzach potrwają od 30 października do 1 listopada
29 października 2021 | 22:30 | pab | Przemyśl Ⓒ Ⓟ
Od 30 października do 1 listopada potrwa kwesta na ratowanie zabytków przemyskich cmentarzy. Wolontariuszy z puszkami będzie można spotkać na Cmentarzu Głównym i na Cmentarzu Zasańskim. We Wszystkich Świętych w Jarosławiu – na jednym z najstarszych cmentarzy w Europie – odbędzie się kwesta na rzecz ratowania zabytków jarosławskich nekropolii oraz polskiego cmentarza w Jaworowie na Ukrainie.
W Przemyślu zbiórkę organizuje Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu. W 2022 roku planuje ono poddać konserwacji wyjątkowy nagrobek familijny rodziny Bartmańskich z ok. 1891 roku. Przewidywany koszt to 58 500 zł.
Nagrobek ma formę neoromańskiej kapliczki na uskokowym postumencie z wmurowanymi tablicami inskrypcyjnymi. Wnęka kapliczki zamknięta została pełnym łukiem, flankowana kolumnami o romańskiej stylizacji. We wnętrzu tej kapliczki figura Matki Bożej, stojąca na kuli z wężem pod stopami. Figura ustawiona w kontrapoście, z pochylona głową i rozłożonymi rękoma. Nagrobek otoczony metalową balustradą w formie ostrołukowego arkadowania, zakończoną grotami strzał.
W minionym roku przemyska kwesta – ze względu na obostrzenia pandemiczne – nie odbyła się na cmentarzach. Datki można było przekazać w formie wpłat na konto. Już wtedy były one zbierane na renowację grobowca Bartmańskich.
W latach 2007 – 2021 staraniem TPPiR odnowiono, uporządkowano i dokonano konserwacji ponad zabytkowych 80 nagrobków i mogił obrońców Ziemi Przemyskiej.
We Wszystkich Świętych w Jarosławiu odbędzie się kwesta na rzecz ratowania zabytków jarosławskich nekropolii oraz polskiego cmentarza w Jaworowie na Ukrainie. Jej organizatorem jest Komitet Społeczny na Rzecz Ratowania Zabytków Starych Polskich Cmentarzy działający przy Szkole Podstawowej nr 11.
Zbiórka prowadzona będzie na Starym Cmentarzu. Jest to jedna z najstarszych nekropolii Europy – została założona w 1784 r. – wcześniej niż warszawskie Powązki, Cmentarz Rakowicki w Krakowie, czy Cmentarz Łyczakowski we Lwowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.