Przemyśl: odpust w bazylice archikatedralnej
24 czerwca 2014 | 22:50 | pab Ⓒ Ⓟ
W przemyskiej bazylice archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela odbyły się 24 czerwca uroczystości odpustowe. Przewodniczył im abp Józef Michalik. Homilie wygłosił redaktor prowadzący „Niedzieli Przemyskiej” ks. Zbigniew Suchy.
Kaznodzieja zwrócił uwagę, że ciąża podeszłej w latach Elżbiety i jednoczesne milczenie Zachariasza, musiały w otoczeniu wywoływać wiele domysłów i plotek, a nawet oszczerstw. Zauważył, że Zachariasz odzyskał mowę dopiero po narodzinach dziecka i jednoznacznym potwierdzeniu woli Bożej, aby nosiło imię Jan.
Ks. Suchy podkreślił również stanowczość Jana Chrzciciela i jego jednoznaczną postawę, kiedy ten określał cudzołożny związek króla Heroda. Zachęcał, aby podobnie jak patron świątyni, być zawsze chrześcijaninem i nie zmieniać swoich poglądów i postępowania w zależności od sytuacji. – Musimy jak Zachariasz powiedzieć: „chrześcijanin jestem”, a odzyskamy mowę – wskazywał.
Duchowny ubolewał też nad obecną sytuacją w Polsce, kiedy, jak ocenił, politycy zachowują się cynicznie, lekceważąc naród.
Po Mszy św. odprawione zostało nabożeństwo do Najświętszego Serca pana Jezusa wraz z procesją eucharystyczną. Uroczystości odpustowe zakończyło odśpiewanie hymnu „Ciebie Boga wysławiamy”.
Obecna bazylika archikatedralna jest trzecim łacińskim kościołem biskupim w Przemyślu. Pierwszą katedrą od formalnej erekcji diecezji w 1375 r. stanowił do 1412 r. drewniany kościółek pod wezwaniem św. Piotra i Pawła, stojący na placu obok dzisiejszej archikatedry greckokatolickiej. Od 1412 do 1460 r. za katedrę służył kościół z kamienia ciosowego na Zamku. Budowę obecnej katedry w stylu gotyckim rozpoczął biskup Mikołaj Błażejowski w 1495 r. W 1578 r. starosta przemyski Jan Tomasz Drohojowski ufundował obecną kaplicę Najświętszego Sakramentu.
Świątynia przeszła kilka przebudów, nie ominęły jej zniszczenia wojenne, a w XVIII wieku katastrofa budowlana. Mimo to katedra jest cennym zabytkiem architektury sakralnej, której tajemnice są wciąż odkrywane podczas trwających prac renowacyjnych w podziemiach. W przyszłości będą one udostępnione turystom.
W 1960 r. z okazji 500-lecia rozpoczęcia budowy katedra otrzymała od Stolicy Apostolskiej tytuł bazyliki mniejszej.
Obok kościoła znajduje się pochodząca z 1764 r. wieża katedralna. Obecnie stanowi ona wizytówkę miasta, a turyści z jej szczytu mogą oglądać panoramę Przemyśla.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.