Przemyśl: pielgrzymka członków Dzieła Pomocy Powołaniom do archikatedry
21 października 2023 | 19:15 | pab | Przemyśl Ⓒ Ⓟ
Modlitwa za powołanych i o nowe powołania kapłańskie i zakonne była intencją pielgrzymki członków Dzieła Pomocy Powołaniom do bazyliki archikatedralnej w Przemyślu. Odbywa się ona co roku w okolicy liturgicznego wspomnienia patrona tej wspólnoty bł. ks. Jana Balickiego. Mszy św. w sobotę 21 października przewodniczył abp Adam Szal.
Na początku liturgii metropolita przemyski zachęcał, żeby powierzyć Chrystusowi sprawę powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych. Podkreślił również jak ważną rolę odgrywa Dzieło Pomocy Powołaniem. To szczególna inicjatywa, która roztacza modlitewną opiekę nad powołanymi realizującymi swoje powołanie kapłańskie. Ale także wspiera tych, którzy rozeznają swoje powołanie, będąc alumnami naszego seminarium, czy też przygotowując się do wstąpienia do seminarium – mówił.
W kazaniu, mówiąc o patronie Dzieła Pomocy Powołaniom bł. ks. Janie Balickim, abp Szal przypomniał, że świętego kapłana cechowała przede wszystkim pokora. – Był przekonany, że wytrwanie w wierze i w powołaniu jest możliwe tylko dzięki pokorze. Z konsekwencją powtarzał doskonale znane nam słowa: „Dobrze Panie żeś mnie upokorzył, dobrze”. To słowa niemodne, również wtedy, kiedy on je powtarzał – zwrócił uwagę.
Kaznodzieja zauważył, że postawa pokory nigdy nie była modna, ani łatwa w realizacji. – To słowo Chrystusa „Uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem” krzyżuje się z pełną pychy wersją, polegającą na stwierdzeniu: „będziecie jako Bogowie”. To podszept szatana, który chce wprowadzić w nasze serce pychę współczesnego świata. Bo świat jest pyszny, każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę. Liczy się sława, bogactwo materialne, a człowiek cichy i pokorny nieraz jest odstawiany do przysłowiowego kąta – stwierdził.
Metropolita przemyski wyjaśniał, że pokora serca to „pragnienie dobra, szukanie odpowiedzi na pytanie, co Chrystus uczyniłby na moim miejscu”. – Chciejmy więc modlić się o to, aby jak najwięcej ludzi podążało za Chrystusem i żebyśmy my sami szli drogą pokory i łagodności wskazaną nam przez Chrystusa – zachęcał.
Po Mszy św. przygotowano poczęstunek w Wyższym Seminarium Duchownym, a klerycy wystawili sztukę pt. „Wolę niebo” o św. Filipie Nereuszu.
W przemyskim seminarium duchownym formację odbywa obecnie 40 kleryków, w tym 10 na roku propedeutycznym.
Celem Dzieła Pomocy Powołaniom jest niesienie pomocy powołanym do kapłaństwa oraz do życia konsekrowanego w zgromadzeniach zakonnych i instytutach świeckich. Realizuje się to przede wszystkim przez modlitwę i ofiarowane cierpienia. Pielgrzymka DPP do archikatedry przemyskiej, gdzie znajdują się relikwie patrona wspólnoty bł. ks. Jana Balickiego, odbywa się co roku w okolicy jego liturgicznego wspomnienia, które przypada 24 października.
Bł. ks. Jan Wojciech Balicki urodził się 25 stycznia 1869 r. w Staromieściu pod Rzeszowem. Był klerykiem w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Święcenia kapłańskie przyjął 20 lipca 1892 r. Był wykładowcą, rektorem, a później spowiednikiem w przemyskim seminarium. Dał się również poznać jako znakomity kaznodzieja i spowiednik, a także jako wielki społecznik. Zmarł 15 marca 1948 r. w opinii świętości.
18 sierpnia 2002 r. w Krakowie Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym. W tym samym miesiącu jego relikwie przeniesiono do bazyliki archikatedralnej w Przemyślu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.