Drukuj Powrót do artykułu

Przemyśl: rzesze ludzi na Orszaku Trzech Króli

06 stycznia 2018 | 21:07 | pab | Przemyśl Ⓒ Ⓟ

Dużą frekwencją cieszył się Orszak Trzech Króli w asyście aniołów, który przeszedł ulicami Przemyśla. Rozpoczęła go Msza św. w archikatedrze pod przewodnictwem abp. Adama Szala, a zakończyło wspólne biesiadowanie przy szopce w Rynku Starego Miasta.

Ponieważ 6 stycznia jest szczególnie związany z misjami, uczniowie z przemyskich szkół wnieśli do bazyliki flagi poszczególnych państw Afryki i Ameryki Południowej.

W kazaniu metropolita przemyski przywołał biblijny opis, mówiący o tym, że mędrcy przyszli do Jezusa za wskazaniem gwiazdy. Zwrócił uwagę, że każdy w swoim życiu ma gwiazdę, która prowadzi go do Pana Boga i do drugiego człowieka. – Taką, którą otrzymujemy wszyscy i o którą powinniśmy dbać, jest przede wszystkim nasze sumienie. Jak mówił św. Jan Paweł II, jest ono głosem, zachęcającym nas do tego, by pójść w kierunku dobra, by czuwać i by to czuwanie zmierzało do odkrywania w sobie pokładów dobra – mówił.

Drugą gwiazdą – jak wskazywał abp Szal – jest drugi człowiek, „który może być dla nas nauczycielem i przewodnikiem do Pana Boga”. Szczególnym znakiem jest także formacja duchowa, a kolejną otaczający nas świat.
Po Mszy św. orszak wyruszył ulicami Starego Miasta w kierunku Rynku. Przemyśl wypełnił się śpiewem kolęd i rzeszą mieszkańców, wśród których było wiele rodzin z małymi dziećmi. Dla uczestników przygotowano korony i śpiewniki oraz specjalne nalepki na ubrania.

Na Rynku przed szopką Trzej Królowie złożyli pokłon Świętej Rodzinie. Zrobili to także: abp Adam Szal, prezydent Robert Choma, przedstawiciele parlamentu, samorządu oraz szefowie służb mundurowych.

Prezydent miasta cieszył się z licznej frekwencji. – Przecież nie ma kiermaszów, nie ma niczego, co moglibyśmy otrzymać, oprócz błogosławieństwa, pokłonienia się Świętej Rodzinie i nadziei na to, że będzie nam błogosławiony cały rok – powiedział.

Orszak zakończył się wspólnym śpiewem kolęd i biesiadowaniem na Rynku. Zadbano także o ciepły posiłek – barszcz i drożdżówki z kaszą przygotował Caritas Archidiecezji Przemyskiej.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.