Przemyśl uczcił ofiary deportacji na Sybir
11 lutego 2013 | 14:13 | pab Ⓒ Ⓟ
W 73. rocznicę wywózek mieszkańców Przemyśla na Syberię, 10 lutego w Przemyślu odbyły się obchody upamiętniające ofiary tego wydarzenia.
Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele Świętej Trójcy. W modlitwie ks. Jan Mazurek, proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy zaznaczył, że ogarniać nią należy ofiary dramatu wywózek oraz o miłosierdzie dla oprawców. Drugim miejscem obchodów była nieczynna rampa kolejowa Bakończyce. To właśnie z tego miejsca wyjeżdżały transporty na Syberię i do Kazachstanu. – Sybiracy są tutaj dzisiaj, aby podtrzymać pamięć o losach ludzi, których dosięgła tragedia wywózki. Ta nieczynna dziś rampa staje się symbolicznym miejscem modlitwy za zmarłych i żyjących Sybiraków. Podziękujmy tu Panu Bogu za tych, którzy wrócili i za tych, którym nie dane było dane zobaczyć ojczyzny, za tych, którzy zostali pogrzebani na obcej sobie, nieprzyjaznej ziemi – mówił Jerzy Rożko, przewodniczący przemyskiego oddziału Związku Sybiraków.
Obecni podkreślali, że po powrocie do Polski przez wiele lat Sybiracy byli dyskryminowani i nie mogli mówić o swojej tragedii. – Gdy w szkole napisałem w życiorysie, że urodziłem się w Rosji sowieckiej, to nauczyciel mi to podarł i powiedział, że mam zmienić, bo inaczej nie przyjmie – wspomina Stanisław Sapa.
Podczas uroczystości srebrny medal Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa otrzymał proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy w Przemyślu ks. Jan Mazurek. W tym kościele odbywa się wiele uroczystości patriotycznych oraz modlitwy za ojczyznę, a w murze okalającym świątynię umieszczonych jest kilka tablic upamiętniających historyczne wydarzenia Polski.
Ogółem podczas czterech deportacji do północnych obwodów Rosji i na zachodnią Syberię wywieziono około 1,2 mln ludzi. Straszliwe warunki dla wielu okazały się wyrokiem śmierci. Temperatury spadały nawet do minus 50 stopni Celsjusza.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.