Przemyśl: XX Festiwal Piosenki Religijnej
29 września 2013 | 14:35 | pab Ⓒ Ⓟ
Monika Czarny z Jarosławia została zwyciężczynią XX Festiwalu Piosenki Religijnej „Przemyśl 2013”, który odbył się 28 września na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu. Nagrodę publiczności zdobyła Teresa Kość z Przemyśla. W konkursie wzięło udział 20 wykonawców, wyłonionych wcześniej w drodze eliminacji, z Podkarpacia, Zamojszczyzny oraz Ukrainy.
Drugie miejsce zajęła Aleksandra Zabłocka z Przeworska, a trzecie ex aequo: Katarzyna Kulpaczyńska z Przemyśla i Mateusz Buż z Rzeszowa.
Na ogłoszeniu wyników obecny był bp Adam Szal z Przemyśla. – Poprzez śpiewanie czy słuchanie muzyki również składamy świadectwo wiary. Wykonawca próbuje wyniknąć w intencje autora tekstu. Tym bardziej jeśli śpiewamy piosenkę religijną to przesłanie jest bardzo mocne – mówił bp Szal.
Przewodniczący komisji konkursowej ks. Tadeusz Bratkowski stwierdził, że fakt, iż festiwal jest wciąż organizowany świadczy, że jest potrzebny. – Mamy nadzieję, że doczekamy jubileuszu 25-lecia – powiedział. Przypomniał, że przez 20 lat w konkursie zaprezentowało się ponad 500 wykonawców.
– Cieszymy się, że nasz festiwal służy wyłanianiu talentów. W kolejnych latach jesteśmy świadkami jak pięknie się rozwijają, zdobywają nagrody w całej Polsce i robią karierę muzyczną na festiwalach i w teatrach muzycznych – mówi ks. Andrzej Surowiec, współorganizator i pomysłodawca festiwalu.
Wśród uczestników tegorocznej edycji byli również wykonawcy z miasteczka Żółkiew, położonego 24 kilometry od Lwowa na Ukrainie. Jako instruktor muzyczny przyjechała z nimi Luba Skiba, która kilka lat temu zdobyła wyróżnienie na przemyskim festiwalu. – Przywiozłam ze sobą dwie uczennice, aby zobaczyły jak młodzież tutaj przeżywa takie wydarzenie, modli się i by zabrać trochę tych emocji na Ukrainę – opowiada. Luba Skiba jest absolwentką Akademii Muzycznej we Lwowie oraz nauczycielką w szkole muzycznej.
Festiwal Piosenki Religijnej odbywa się w Przemyślu od 20 lat, jednak jego korzenie sięgają Festiwalu Piosenki Oazowej, który odbywał się w Stalowej Woli. Po mianowaniu ks. Surowca proboszczem parafii. pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu, został przeniesiony do Przemyśla, gdzie zyskał nową formułę.
Głównymi organizatorami festiwalu są: Duszpasterstwo Młodzieży Kurii Metropolitalnej w Przemyślu oraz parafia Chrystusa Króla w Jarosławiu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.