Przemyśl: zakończyła się chirotonia biskupia ks. Eugeniusza Popowicza (opis)
21 grudnia 2013 | 13:22 | pab Ⓒ Ⓟ
W greckokatolickiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Przemyślu zakończyła się chirotonia (konsekracja biskupia) ks. Eugeniusza Popowicza, mianowanego przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym archidiecezji przemysko-warszawskiej. – Jeszcze nie wiesz jakimi ścieżkami poprowadzi twoją posługę biskupią Pan, lecz bądź pewien, że On jest w tobie i z tobą – mówił w homilii zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) abp Światosław Szewczuk, który przewodniczył uroczystości.
Współkonsekratorami sakry biskupiej byli: metropolita przemysko-warszawski abp Jan Martyniak i biskup wrocławsko-gdański Włodzimierz Juszczak.
W uroczystości uczestniczyli także biskupi rzymskokatoliccy, m.in.: abp Józef Michalik – metropolita przemyski i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Celestino Migliore – nuncjusz apostolski w Polsce i abp Mieczysław Mokrzycki ze Lwowa – przewodniczący rzymskokatolickiego episkopatu Ukrainy.
Na początku ks. Popowicz złożył wyznanie wiary. Odbyło się ono w formie dialogu – konsekratorzy zadawali pytania o wiarę w Boga, a przyjmujący święcenia obszernie odpowiadał, posługując się dogmatami wiary, wyrzekając się wszystkich, którzy wiarę niewłaściwie wyznawali i nauczali. Następnie teksty wyznania wiary własnoręcznie podpisał.
Przed homilią nastąpił najważniejszy moment konsekracji. Konsekratorzy i biskup – nominat udali się za carskie wrota. W tym czasie chór śpiewał tropariony – krótkie, poetyckie pieśni do św. męczenników, ku chwale Boga i pieśń Izajasza. Kandydat do święceń okrążył ołtarz, całując go na każdym rogu. Następnie ukląkł, dotykając czołem ołtarza. Współkonsekratorzy otworzyli nad nim księgę Ewangelii, a główny konsekrator abp Szewczuk włożył na jego głowę ręce i odmówił modlitwę konsekracyjną.
Następnie nowy biskup został ubrany w szaty biskupie oraz otrzymał mitrę (biskupie nakrycie głowy) i pastorał (laska biskupia). Następnie biskupi przekazali mu pocałunek pokoju, na znak włączenia do grona episkopatu.
Abp Światosław Szewczuk w homilii zwrócił uwagę, że ten, kto jest powołany do posługi biskupiej, jest powołany do wypełniania trzech zadań: nauczania, uświęcania i zarządzania. Zapewniał nowowyświęconego biskupa, że Pan Bóg będzie zawsze przy nim.
– Jeszcze nie wiesz jakimi ścieżkami poprowadzi twoją posługę biskupią Pan, jeszcze nie wiesz jakie wyzwania, zadania i cierpienia czekają cię na tej życiowej drodze. Lecz bądź pewien, że On jest w tobie i z tobą, zawsze będzie krok przed tobą, zawsze będzie źródłem twojej siły i łagodności, źródłem twojej mądrości i świętości, życia i posługi – mówił abp Szewczuk.
Zwierzchnik UKGK stwierdził, że tak konsekracja biskupia jest promieniem nadziei, jaki posyła Pan Bóg dla całego Kościoła greckokatolickiego i narodu ukraińskiego. – Kolejny raz nasz naród ukraiński jest na rozdrożu. Nie wie, co go czeka, nie wie, do jakiego świadectwa powoła Pan Bóg nasz Kościół na terenie wschodniej Europy, ale ta konsekracja jest znakiem, że Pan Bóg zawsze będzie z nami, pośle nam słowo prawdy, łaskę Ducha Świętego i mądrych zarządców, którzy położywszy rękę na pługu, nigdy nie będą się już oglądać do tyłu – powiedział abp Szewczuk.
Główne obrzędy poprzedził wczoraj obrzęd mianowania. Podczas niego abp Szewczuk odczytał tekst bulli papieskiej, a kandydat publicznie potwierdził, że przyjmuje nominację. Następnie złożył przyrzeczenie posłuszeństwa papieżowi, trzymając jednocześnie rękę na Ewangelii.
Na zakończenie liturgii zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego podziękował abp. Józefowi Michalikowi za niedawny list polskich biskupów z wyrazami solidarności dla narodu ukraińskiego.
Ks. Eugeniusz Popowicz urodził się 12 października 1961 r. w Człuchowie. Święcenia kapłańskie przyjął 17 października 1986 r., w Starogardzie Szczecińskim z rąk bp. Myrosława Marusyna. Jest doktorem prawa kanonicznego. Od 1996 r. jest wikariuszem generalnym archidiecezji przemysko-warszawskiej i proboszczem archikatedry.
4 listopada br. papież Franciszek mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji przemysko-warszawskiej ze stolicą tytularną Orreacelia.
Archidiecezja przemysko-warszawska jest bardzo rozległa – obejmuje całą Polskę na prawym brzegu Wisły i sięga od Bieszczad i Podhala po Bałtyk. Liczy 79 parafii i ok. 40 tys. wiernych.
Kościół greckokatolicki utrzymuje łączność z papieżem i uznaje jego prymat.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.