Przeniesienie krzyża – bez wiedzy Episkopatu Polski
16 września 2010 | 12:49 | lk/ms Ⓒ Ⓟ
Konferencja Episkopatu Polski nie była poinformowana o dzisiejszym przeniesieniu krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego – powiedział 16 września dziennikarzom ks. dr Józef Kloch, rzecznik Episkopatu Polski. Obecnie krzyż znajduje się w kaplicy prezydenckiej.
Jak dodał ks. Kloch, sam o całym wydarzeniu dowiedział się z mediów. W rozmowie z dziennikarzami podczas zwołanego briefingu powiedział, że nie chce oceniać okoliczności przeniesienia krzyża do kaplicy w Pałacu Prezydenckim.
Rzecznik Episkopatu przypomniał o wydanym dziś oświadczeniu Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, w którym znajduje się odwołanie do komunikatu biskupów diecezjalnych z Jasnej Góry z sierpnia br. Biskupi zaapelowali w nim o upamiętnienie tragedii smoleńskiej godnym pomnikiem, który stanąłby w Warszawie. Zaproponowali też powołanie komitetu złożonego z autorytetów społecznych oraz przedstawicieli rodzin ofiar katastrofy.
O powołanie takiego komitetu – przypomniał ks. Kloch – zaapelował przewodniczący Episkopatu Polski abp Józef Michalik, wystosowując w sierpniu imienne listy do najważniejszych osób w państwie – w tym prezydenta, premiera i marszałków Sejmu i Senatu. – Gdyby politycy odpowiedzieli na ten apel i taki komitet by powstał, to zapewne przeniesienie tego krzyża odbyłoby się w innych warunkach – stwierdził. Zaznaczył, że byłby to krok we właściwym kierunku, który doprowadziłby m.in. do budowy pomnika ofiar katastrofy.
Rzecznik Episkopatu stwierdził, że nieuzasadnione są pojawiające się zarzuty, że biskupi unikali zajęcia stanowiska w sprawie krzyża. – Działając w swoich kompetencjach biskupi proponowali i prosili, były to prośby zarówno do polityków, jak i do modlących się, i nie były to prośby jednostronne – dodał ks. Kloch, przypominając, że Konferencja Episkopatu Polski ustosunkowali się do sprawy w trzech komunikatach: 21 lipca w porozumieniu między Kancelarią Prezydenta RP, Kurią Warszawską i harcerzami; 12 sierpnia we wspólnym oświadczeniu Prezydium Konferencji Episkopatu Polski i metropolity warszawskiego oraz 25 sierpnia w komunikacie z Sesji Rady Biskupów Diecezjalnych.
Drewniany krzyż przed Pałacem Prezydenckim postawili 15 kwietnia harcerze, by uczcić 96 ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu, który rozbił się pięć dni wcześniej pod Smoleńskiem. Dnia 3 sierpnia krzyż miał być przeniesiony do kościoła św. Anny. Po protestach jego obrońców, pozostał na Krakowskim Przedmieściu.
Umowa zawarta 21 lipca pomiędzy Kancelarią Prezydenta, Kurią Metropolitalną Warszawską i organizacjami harcerskimi pozostaje w mocy, lecz termin ponownego przeniesienia krzyża jeszcze nie został ustalony.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.