„Przerwane dzieciństwo” – misterium w przeddzień beatyfikacji Rodziny Ulmów
07 września 2023 | 13:41 | Wioletta Łabuda, maj | Rzeszów Ⓒ Ⓟ
W przeddzień beatyfikacji rodziny Ulmów, 9 września, w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie odbędzie się misterium multimedialne pt. „Przerwane dzieciństwo”. Po raz pierwszy męczeństwo polskich rodzin ratujących Żydów pod okupacją niemiecką opowiedziane zostanie z perspektywy najmłodszych świadków tych wydarzeń.
Podczas koncertu poświęconego rodzinie Ulmów widzowie będą świadkami widowiska multimedialnego, które łączyć będzie ze sobą wideo, animacje oraz muzykę wykonywaną przez solistów i orkiestrę.
Program wydarzenia został tak skonstruowany, by po pierwsze stało się ono okazją do uczczenia pamięci rodziny Ulmów, po drugie – nawiązywało do tradycji żydowskiej, z którą rodzinę tę tragiczny los związał na wieczność.
Apel Rady Episkopatu: w imię fałszywego patriotyzmu nie wolno wzbudzać niechęci wobec przybyszów
W trakcie misterium będą przeplatać się utwory powstałe na bazie biblijnych tekstów psalmów (utwory polskiego twórcy – Mikołaja Gomółki i kompozytora amerykańskiego – Leonarda Bernsteina) oraz wątków zaczerpniętych z muzyki żydowskiej (m.in. Exodus Wojciecha Kilara). Zabrzmi też utwór na skrzypce solo o ogromnej sile przekazu, który swoją kategorią ekspresji nawiązuje do dramatów, jakie miały miejsce w czasie II Wojny Światowej. Będzie też wielka pieśń hymniczna Kościoła Katolickiego Te Deum w bardzo indywidualnej interpretacji Marka Bałaty. Agnus Dei Krzysztofa Pendereckiego zostanie wykonane w wersji instrumentalnej.
Zgromadzona publiczność usłyszy także prapremierowe wykonanie kompozycji utworu muzycznego napisanego specjalnie na uroczystość beatyfikacji rodziny Ulmów przez Gary’ego Guthmana, kompozytora amerykańskiego, mieszkającego obecnie w Polsce.
Podczas koncertu wystąpią artyści Filharmonii Podkarpackiej prowadzonej przez Martę Wierzbieniec oraz Chór Filharmonii Narodowej. Widowisko będzie transmitowane przez TVP.
Głównym organizatorem wydarzenia jest Filharmonia Podkarpacka we współpracy z Biurem „Niepodległa”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.