Przesłanie III Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji „Skarb w roli” (dokumentacja)
31 maja 2015 | 14:15 | awo Ⓒ Ⓟ
Kierunek i gwałtowność zmian na wsi przynaglają nas do uważnego rozeznawania na poziomie lokalnym i do adekwatnych działań – podkreślili w swoim przesłaniu uczestnicy III Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji, jaki pod hasłem "Skarb w roli" odbywał się w dniach 28-31 maja w Skrzatuszu w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Jak czytamy w dokumencie, Kongres "ukazał pilną potrzebę formacji wszystkich: osób duchownych i konsekrowanych do współpracy ze świeckimi, świeckich do rozeznawania osobistych darów duchowych – w tym do posługi liderów".
Poniżej pełny tekst dokumentu:
Przesłanie III Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji
"Ewangelizacja środowisk wiejskich – Skarb w Roli"
Ewangelia Jezusa Chrystusa zaczęła się na wsi. Bóg znalazł prostą Dziewczynę – Maryję w wiejskiej chacie, wśród codziennych zajęć. To wydarzenie stało się dla nas inspiracją w przeżywaniu III Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji. Kongres zgromadził w dniach 28-31 maja 2015 r. w sanktuarium maryjnym w Skrzatuszu blisko 500 osób: biskupów, kapłanów, osób konsekrowanych, a zwłaszcza świeckich ewangelizatorów. Dzięki mediom łączyło się z nami prawie 19 tysięcy widzów i słuchaczy. Wielką radością dla uczestników Kongresu była obecność Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.
Tematem Kongresu była ewangelizacja w środowisku wiejskim. Polska wieś jest dzisiaj różnorodnym światem podlegającym dynamicznym przemianom. Kierunek i gwałtowność tych zmian przynaglają nas do uważnego rozeznawania na poziomie lokalnym i do adekwatnych działań.
Maryja z Nazaretu uczy nas jak przeżywać codzienność w rytmie Słowa: słuchając Go, zachowując, medytując i wprowadzając w życie przez modlitwę i praktykę miłości. To jest droga lectio divina, którą papież Franciszek wskazuje jako sposób życia i formacji każdego ewangelizatora (EG 121).
Maryjność jest głęboko zakorzeniona w polskiej tradycji. Stanowi jeden z najważniejszych wymiarów pobożności ludowej. Ta pobożność – potwierdzona i pogłębiona – staje się prawdziwą duchowością ludową i „czynnie ewangelizującą siłą, której nie możemy nie doceniać: byłoby to niedocenianiem dzieła Ducha Świętego” (EG 126). Kryje ona w sobie ogromny potencjał, jest „skarbem w roli”. Trzeba najpierw odkryć go i strzec w pierwszej wspólnocie, którą jest rodzina.
Wybierając Maryję, Bóg sam wskazał, jak ważny jest udział ludzi świeckich w ewangelizacji. Ewangelizuje zawsze cały Kościół. Dlatego tak ważne jest jego doświadczenie w małych wspólnotach. W nich siostry i bracia, świeccy i duchowni w konkretny sposób wspólnie dojrzewają do tego, by być uczniami-misjonarzami. Te małe grupy można wykorzystać owocniej w przygotowaniu młodzieży i dorosłych do przyjęcia sakramentów inicjacji chrześcijańskiej.
Kongres był okazją do wymiany doświadczeń na polu ewangelizacji wsi. Ukazał pilną potrzebę formacji wszystkich: osób duchownych i konsekrowanych do współpracy ze świeckimi, świeckich do rozeznawania osobistych darów duchowych – w tym do posługi liderów.
Dziękujemy Panu Bogu za owoce i wyzwania płynące z Kongresu. Wyrażamy także wdzięczność diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej z jej biskupem Edwardem Dajczakiem za gościnność i świadectwo żywej wiary
Uczestnicy III Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji.
bp Grzegorz Ryś
przewodniczący Zespołu KEP ds. NE
ks. Artur Godnarski
sekretarz Zespołu KEP ds. NE
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.