Drukuj Powrót do artykułu

Przesłanie irlandzkich Kościołów w sprawie Brexitu

02 grudnia 2018 | 09:28 | vaticannews.va / pz | Belfast Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Diogo Palhais / Unsplash

Liderzy Kościołów w Irlandii zebrani w tych dniach w Belfaście wystosowali przesłanie przed zbliżającym się ostatnim głosowaniem w parlamencie brytyjskim w sprawie Brexitu. Apelują w nim o nieuleganie emocjom i życzliwość pośród napięć, które niewątpliwie będą towarzyszyć wszystkim w tym czasie.

Relacje między mieszkańcami Republiki Irlandii a obywatelami Irlandii Północnej i Wielkiej Brytanii bardzo się polepszyły i pogłębiły w ciągu ostatnich 30 lat. Przez tę atmosferę wzajemnego szacunku, zrozumienia i rosnącej przyjaźni wytworzyła się możliwość rozwoju w istotnych sferach życia – czytamy w przesłaniu.

Z tego względu liderzy religijni proszą wszystkich, a szczególnie osoby na ważnych stanowiskach w społeczeństwie, o rozważne dobieranie słów i respektowanie tych, którzy mają inne poglądy. Jako postawę pomocną w budowaniu zaufania, w kontekście podziałów i zaognionych debat, głowy Kościołów proponują podjęcie wysiłku przede wszystkim słuchania drugiej osoby. „Jest ważnym, aby uznać słuszne aspiracje zarówno tych, którzy głosowali za wyjściem z Unii Europejskiej, jak i tych, którzy opowiedzieli się za pozostaniem w niej” – piszą duchowni.

Ze strony katolickiej Kościół reprezentował prymas Irlandii abp Eamon Martin. Poza nim pod deklaracją podpisał się prymas anglikański Richard Clarke oraz przełożeni wspólnot metodystów i prezbiterianów.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.