Przewodniczący episkopatów do G8: nie ustawajcie w walce z ubóstwem
24 czerwca 2009 | 16:22 | tom / maz Ⓒ Ⓟ
Wobec globalnego kryzysu gospodarczego i finansowego na świecie przewodniczący katolickich episkopatów państw G8 zaapelowali do przywódców najbogatszych krajów świata i Rosji, aby nie ustawali w walce z ubóstwem i uczynili wszystko, aby zastopować zmiany klimatyczne na świecie. Spotkanie grupy G-8 ma odbyć się od 8 do 10 lipca w mieście L’Aquila we Włoszech.
W liście podpisanym przez przewodniczących episkopatów USA, Kanady, Japonii, Rosji, Anglii i Walii, Szkocji, Francji, Włoch i Niemiec i skierowanym na ręce szefów państw i rządów G8 przypomina się m. in., że „biedne kraje, które w najmniejszym stopniu przyczyniły się do obecnego globalnego kryzysu gospodarczego są w największym stopniu dotknięte jego negatywnymi skutkami”. „Dlatego politycy muszą sprawiedliwie ocenić swoją odpowiedzialność i wspierać dialog z innymi siłami gospodarczymi, aby w przyszłości nie dochodziło do kryzysów gospodarczych” – czytamy w liście.
Katoliccy biskupi krajów G8 przypominają i domagają się realizacji Milenijnych Celów Rozwoju – m.in. przeznaczenie przez bogate państwa 0,7 proc. PKB na pomoc zagraniczną. Zdaniem hierarchów wymaga to zintensyfikowania partnerskich relacji z krajami rozwijającymi się. Dodatkowo powinny zostać wzmocnione środki zapewniające pokój.
W odniesieniu do zmian klimatycznych biskupi napisali: „Ochrona ubogich i ochrona naszej planety nie są ze sobą sprzeczne, lecz stanowią moralny priorytet dla wszystkich mieszekańców globu”.
Hierarchowie zaproponowali utworzenie takich mechanizmów, które osłabią zmiany klimatyczne, będą wspierać ludzi ubogich oraz kraje rozwijające się w ich dopasowaniu do ich negatywnych skutków zachodzących przemian. Aby zrealizować ten cel powinno się zastosować technologie na rzecz trwałego rozwoju.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.