Przewodniczący episkopatu i prezydent Węgier przyjadą do Kielc
21 marca 2019 | 15:00 | dziar / pz | Kielce Ⓒ Ⓟ
Msza św. koncelebrowana przez biskupa kieleckiego i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Węgier, uroczysta Gala z udziałem par prezydenckich Polski i Węgier, turnieje sportowe, wystawy, pokazy historyczne, spotkanie głów państw z kielczanami – takie wydarzenia odbędą się w ramach obchodów Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Kielcach od 21 do 24 marca.
Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie piątkowa Gala Przyjaźni-Polsko Węgierskiej, w której wezmą udział pary prezydenckie obu krajów. Zaprezentowany zostanie balet „Drewniany Książe”, do którego muzykę skomponował Bela Bartok, węgierski kompozytor i badacz muzyki ludowej. Przed publicznością wystąpi Kielecki Teatr Tańca, który przez wiele miesięcy przygotowywał to artystyczne wydarzenie. Choreografię opracowała Elżbieta Pańtak, dyrektorka KTT. Tancerzy oglądać będą prezydenci zaprzyjaźnionych krajów oraz ponad 700-osobowa publiczność. Spektakl poprzedzi przekazanie flagi Dnia Przyjaźni kolejnemu gospodarzowi.
Oprócz Gali w Kielcach odbędzie się szereg wydarzeń wpisujących się w oficjalne obchody.
W sobotę o godz. 11 odprawiona zostanie Msza św. w bazylice katedralnej, której przewodniczył będzie biskup kielecki Jan Piotrowski, a koncelebransem będzie przewodniczący Konferencji Episkopatu Węgier bp Andras Veres. W Eucharystii udział wezmą pary prezydenckie obu krajów oraz kielczanie.
Część katedry zostanie zarezerwowana dla zaproszonych gości. Do pozostałej będzie mógł wejść każdy. – Warto przyjść odpowiednio wcześniej, bo z pewnością zjawi się wiele osób. Ci, którzy nie zmieszczą się w bazylice wysłuchają Mszy na zewnątrz. Planujemy również telebim – mówi ks. Adam Perz.
W wydarzenia ze strony miasta zaangażowało się kilkanaście organizacji, które przygotowują 50 propozycji o charakterze historycznym, edukacyjnym, kulturalnym. W Alei Sław na Skwerze Szarych Szeregów zostanie odsłonięte popiersie Beli Bartoka, także z udziałem obu par prezydenckich.
W czwartek 21 marca zaplanowano m.in. młodzieżowy turniej w piłkę ręczną w Hali Legionów oraz różnorodne wystawy, przeglądy filmów i prezentacje na Wzgórzu Zamkowym, w BWA, Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś”, Muzeum Zabawek i Zabawy, Muzeum Historii Kielc czy Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Od niedzieli na Świętym Krzyżu będzie można zobaczyć wystawę „Stosunki Polsko-Węgierskie od roku 1006 do współczesności w kontekście Świętego Krzyża”.
Jak poinformował Karol Godowski, zastępca dyrektora Wydziału Kultury, Sportu i Promocji Miasta, węgierska para prezydencka zdecydowała się na prywatną część wizyty, podczas której małżonkowie odwiedzą sanktuarium na Świętym Krzyżu.
Szczegółowy program Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Kielcach znajduje się na oficjalnej stronie Urzędu Miasta.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.