Przewodniczący Episkopatu zachęca do udziału w wyborach parlamentarnych
01 października 2019 | 06:00 | BP KEP / hsz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Z moralnego punktu widzenia miłość Ojczyzny i odpowiedzialność za dobro wspólne wymagają od wszystkich korzystania z prawa wyborczego – podkreślił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w „Słowie przed wyborami parlamentarnymi”.
„Konferencja Episkopatu Polski modli się i zachęca wiernych do modlitwy w intencji wyborów. Życzymy, aby okres kampanii mógł być zapamiętany nie tyle jako czas walki o władzę, ale raczej jako czas owocnej dyskusji o dobru naszej Ojczyzny i kierunkach integralnego rozwoju Polski. Wszystkich prosimy, aby stali się 'narzędziami pokoju i pojednania’” – napisał przewodniczący Episkopatu Polski.
Abp Stanisław Gądecki przypomniał podstawowe zasady Katolickiej Nauki Społecznej odnośnie do odpowiedzialności katolików za życie polityczne. Podkreślił, że „nic – poza nadzwyczajnymi okolicznościami – nie usprawiedliwia nieobecności katolików w sprawach publicznych”.„W zakresie porządku spraw doczesnych także między katolikami istnieją uprawnione różnice poglądów. Pluralizm nie może jednak oznaczać moralnego relatywizmu. Fundamentalne zasady etyczne, ze względu na swą naturę i rolę, jaką pełnią w życiu społecznym, nie mogą być przedmiotem 'negocjacji’” – podkreślił abp Gądecki.
Nawiązując do nauczania m.in. św. Jana Pawła II i papieża Franciszka, przewodniczący Episkopatu podkreślił, że „katolicy powinni popierać programy broniące prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, gwarantujące prawną definicję małżeństwa jako trwałego związku jednego mężczyzny i jednej kobiety, promujące politykę rodzinną, wspierające dzietność, gwarantujące prawo rodziców do wychowania własnego potomstwa zgodnie z wyznawaną wiarą i przekonaniami moralnymi”.
„W związku z tym, katolicy nie mogą wspierać programów, które promują aborcję, próbują przedefiniować instytucję małżeństwa, usiłują ograniczyć prawa rodziców w zakresie odpowiedzialności za wychowanie swoich dzieci, propagują demoralizację dzieci i młodzieży. Nie mogą decydować się na wybór kandydata, który wyraża poglądy budzące zastrzeżenia z moralnego punktu widzenia, a także poglądy ryzykowne z punktu widzenia politycznego” – zaznaczył.
„Wyrażam głębokie przekonanie, że – niezależnie od podziałów oraz napięć politycznych i społecznych – w Polsce jest możliwe i konieczne budowanie narodowej wspólnoty poprzez dialog i solidarność w prawdzie i z myślą o przyszłych pokoleniach. Nie rozbudzajmy emocji, które spowodowałyby, że po wyborach trudno byłoby nam odnosić się do siebie z wzajemnym szacunkiem” – podkreślił przewodniczący Episkopatu Polski.
Pełna treść Słowa Przewodniczącego Episkopatu znajduje się TUTAJ.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.