Przewodniczący TSKŻ w Lublinie: osoby ratujące Żydów mają te same prawa jak Żydzi w Izraelu
08 września 2023 | 14:26 | Polskifr.fr | Lublin Ⓒ Ⓟ
Ludzie, którzy ratowali Żydów nie tylko mają medale Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, ale także mają takie same prawa co Żydzi w Izraelu. Przysługuje im prawo powrotu i osiedlenia się w Izraelu (czyli alija) – powiedział Polskifr.fr przewodniczący lubelskiego oddziału Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów (TSKŻ) w Polsce Paweł Matraszek. 10 września odbędzie się bezprecedensowa w historii Kościoła powszechnego beatyfikacja rodziny Ulmów.
Paweł Matraszek podkreślił, że beatyfikacja dowodzi wyjątkowości Ulmów. „Beatyfikacja oznacza, że byli świętymi, czyli niezwykłymi ludźmi. Większość ludzi niestety nie spełnia warunków i nie jest uznana za świętych. Dla nas to nie są ludzie, to są anioły” – zaznaczył Matraszek. „Ja nie wiem czy bym się odważył, żeby zaryzykować życiem najbliższych” – wyznał w kontekście postawy Ulmów.
Każdy Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata dostaje specjalnie wybity medal z imieniem i napisem „Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat”. Pamięć o Sprawiedliwych i szacunek do nich są obecne w świadomości Żydów, a także podczas nabożeństw i uroczystości. „Gdy organizujemy jakąkolwiek uroczystość, święta lub koncerty to na pierwszym miejscu są Sprawiedliwi, dopiero później wszyscy goście” – podkreślił przewodniczący lubelskiego TSKŻ.
Paweł Matraszek w Lublinie opiekuje się małą synagogą – tzw. bożnicą, w której znajduje się tablica z wymownym napisem: „Chwała Polakom, którzy nieśli pomoc Żydom w latach okupacji hitlerowskiej 1939-1945″. Bożnicę przejął po mamie. „Mama organizowała wszystkie święta żydowskie: Rosz ha-Szana, Purim, Pesach, itd.” – opowiedział Matraszek Polskifr.fr. Miejsce to odwiedzają liczne wycieczki z Izraela i nie tylko. „Mama była znana nie tylko w Polsce i w Izraelu” – zaznaczył przewodniczący TSKŻ w Lublinie. Była jednym z delegatów miasta Lublin ze strony żydowskiej, która promowała port lotniczy w Lublinie.
Paweł Matraszek urodził się w Lublinie, ale ma nadzieję, że zrobi aliję do Izraela, gdzie w przyszłości chciałby zamieszkać. Alija to prawo każdego Żyda, które przysługuje także Sprawiedliwym. Po śmierci mamy w 2022 r., uznanej działaczki nie tylko w Polsce, ale również w Izraelu, Paweł Matraszek został przewodniczącym lubelskiego oddziału Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów (TSKŻ) w Polsce. To świecka organizacja powstała w 1950 r. W 2022 r. liczyła ok. 950 członków. Zadaniem Towarzystwa jest przede wszystkim zaspokajanie potrzeb kulturalnych społeczności żydowskiej, a także reprezentowanie i rozwijanie żydowskiej twórczości na różnych płaszczyznach, ochrona dziedzictwa żydowskiego w Polsce i języka jidysz. Jest opiekunem jedynej, ocalałej z pożogi wojennej i funkcjonującej do dziś synagogi w Lublinie.
Proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów rozpoczął się w 2003 r. wśród 122 męczenników okresu II wojny światowej. Od 2017 r. prowadzony jest oddzielny proces Samarytan z Markowej.
17 grudnia 2022 r. Papież Franciszek podjął decyzję o beatyfikacji Wiktorii, Józefa oraz ich siedmiorga dzieci, jako męczenników za wiarę w Chrystusa. 14 lutego 2023 r. ogłoszono, że beatyfikacja odbędzie się 10 września 2023 r. Będzie to pierwsza w historii Kościoła beatyfikacja całej rodziny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.