Przewodniczka z nieba w Muzeum Narodowym
09 listopada 2001 | 11:41 | ak //ad Ⓒ Ⓟ
Nie pokazywane dotąd ikony i prawosławne przedstawienia maryjne można oglądać na wystawie „Hodegetria” (gr.przewodniczka) w stołecznym Muzeum Narodowym.
Składają się na nią ikony i metalowe przedmioty liturgiczne, pochodzące ze środowiska patriarchatu moskiewskiego Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego i wspólnot staroobrzędowców oraz ryciny, związane z Kościołem greckokatolickim.
Prezentowane dzieła ukazują różne formy kultu Maryi. Stanowią również ilustrację specyficznego charakteru sztuki cerkiewnej z okresu od XV do XIX wieku. Zbiory pochodzą głównie z darów osób prywatnych.
– To przyczynek do dyskusji o pozycji Polski we współczesnej Europie i umiejscowieniu jej pomiędzy Wschodem a Zachodem – powiedział, otwierając wystawę, dyrektor Muzeum Narodowego Ferdynand B. Ruszczyc.
„Hodegetria” to jeden z najbardziej rozpowszechnionych tytułów Bogurodzicy w Kościele Wschodnim i jednocześnie określenie popularnego typu ikon maryjnych. Każdy wizerunek Matki Bożej Hodegetrii charakteryzuje się tym, że przedstawia Maryję z małym Jezusem na rękach i wskazującą na Niego dłonią jako Boga Przedwiecznego i Wcielony Logos.
Autorstwo temu typowi ikon tradycja przypisuje samemu Łukaszowi Ewangeliście.
Wystawę „Hodegetria” można oglądać do końca grudnia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.