Przeworsk: Liturgia Męki Pańskiej w Sanktuarium Grobu Bożego
31 marca 2018 | 09:52 | pab | Przeworsk Ⓒ Ⓟ
Bp Stanisław Jamrozek przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku. Znajduje się tam – obok Miechowa – jedyna replika w Polsce przypominająca jerozolimską bazylikę, wybudowaną w miejscu Zmartwychwstania Chrystusa. – Nie jesteśmy obcy dla Boga – przekonywał przemyski biskup pomocniczy.
W kazaniu bp Stanisław Jamrozek zwrócił uwagę, że Jezus, modląc się w Ogrójcu, decyzję o tym, co lepsze pozostawił Ojcu. Za to posłuszeństwo – jak stwierdził kaznodzieja – „Bóg wywyższył Go ponad wszystko i dał Mu imię ponad wszelkie imię”.
Hierarcha wskazywał, że Chrystus zjednoczył ludzi z Ojcem i między sobą. Symbolem zjednoczenia z Bogiem jest belka pionowa krzyża. – Połączył nas między sobą, bo ramieniem poziomym ogarną każdego z nas. Dlatego nie jesteśmy już obcy dla Boga, nie jesteśmy przybyszami, ale Jego domownikami. Ale Jezus zapłacił za to wielką cenę – mówił.
– Jeśli wierzymy, że Jezus jest Bogiem, że umarł za każdego z nas, to ta wiara doprowadzi nas do spotkania z Ojcem, do tego, ze będziemy mieć u Niego mieszkanie – kontynuował przemyski biskup pomocniczy.
Bp Jamrozek zauważył, że Chrystus dał Swoją Matkę, by i nam była matką. – Kiedy krzyż cierpienia dotykać nas będzie, to stając razem z Nią przy Panu, doświadczymy niezwykłej mocy Ducha do pokonania każdej trudności – powiedział.
Na zakończenie liturgii wielkopiątkowej procesyjnie przeniesiono Najświętszy Sakrament do kaplicy Grobu Świętego. Na początku procesji obok krzyża, niesiono insygnia Męki Pańskiej. Procesji towarzyszyli również członkowie straży grobowej zwanej potocznie „Turkami”.
Historia bazyliki przeworskiej sięga roku 1393, kiedy biskup przemyski Maciej powierzył prowadzenie nowej parafii Zakonowi Rycerskiemu Stróżom Grobu Jerozolimskiego. Istniejący kościół był za mały, dlatego w 1430 r. rozpoczęto budowę nowego. Ukończono ją w 1470 r., a trzy lata później świątynia została konsekrowana pod wezwaniem Ducha Świętego.
Kościół jest potężną budowlą gotycką, zbudowaną z cegły, otoczoną murami obronnymi i zabudową klasztorną. 29 grudnia 1982 r. Jan Paweł II podniósł go do rangi bazyliki mniejszej. 19 marca 2003 r. abp Józef Michalik powołał przy niej przeworską kapitułę kolegiacką.
Od 1727 r. w świątyni znajduje się kaplica Bożego Grobu, drugie obok Miechowa miejsce w Polsce, gdzie czczony jest kult Świętego Grobu. W kaplicy znajduje się replika Bożego Grobu z Jerozolimy, a w jej ścianie relikwiarz w kształcie krzyża jerozolimskiego z kamieniem z Grobu Chrystusa. Do XIX wieku kult ten był bardzo prężny, później niemal zanikł. Odżył ponownie w 1969 r. za sprawą śp. ks. prałata Adama Ablewicza, ówczesnego proboszcza. 28 maja 2012 r. abp Józef Michalik ustanowił przy bazylice Sanktuarium Grobu Bożego.
Pierwszym kustoszem sanktuarium był ks. prałat Stanisław Szałankiewicz. Obecnie funkcję tę pełni ks. prałat Tadeusz Gramatyka.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.