Przeworsk: oo. bernardyni rozpoczęli jubileusz 550-lecia obecności w mieście
05 grudnia 2014 | 10:35 | pab Ⓒ Ⓟ
W kościele pw. św. Barbary w Przeworsku rozpoczął się jubileusz 550-lecia pobytu oo. bernardynów w tym mieście. Zainaugurowała ją 4 grudnia Msza św. pod przewodnictwem abp. Mieczysława Mokrzyckiego. – Życzymy sobie, by następne pokolenia nie musiały się nas wstydzić, ale z dumą spoglądały na świat, jaki im zostawimy – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Rzymskokatolickiego Ukrainy.
Swoją homilię metropolita lwowski skupił wokół trzech słów: dziękuję, przepraszam i proszę. – Przez tyle wieków obecności tutaj, pozostawili po sobie rozmowy, twarze i zachowanie. To jest ich kazanie, które pozwoliło ludziom odnaleźć autentyczność wiary i szczerość ewangelicznej drogi, której zasiewem i plonem jest pokój i dobro – mówił o ojcach bernardynach przy słowie „dziękuję”.
Przechodząc do słowa „przepraszam”, abp Mokrzycki przypomniał, że nauka św. Jana Apostoła i św. Franciszka przynaglają do tego, aby stanąć w prawdzie i być zwycięzcą w oczach Boga. – Chcemy za św. Franciszkiem przyznać się do błędu, ale i nawrócenia – powiedział.
– Jeśli o coś dzisiaj prosimy, to o to, byśmy swoim życiem nie rozbijali jedności, ale umacniali ją i w ten sposób odbudowywali oblicze Kościoła – mówił odnosząc się do słowa „proszę”. Podkreślił przy tym punkcie, że Kościołem nie są tylko biskupi, księża czy osoby konsekrowane, ale każdy ochrzczony człowiek.
Abp Mokrzycki zwrócił uwagę, że tak jak każde pokolenie, tak i obecne pozostawi po sobie zapis historii, które ocenią następne pokolenia. – Życzymy więc sobie, by nie musiały się nas wstydzić, ale z dumą spoglądały na świat, jaki im zostawimy. Życzymy sobie, by przy kolejnym jubileuszu wspominali nas z wdzięcznością za pozostawiony ślad wiary. Będzie tak, jeżeli nasze życie przeżyjemy, realizując prostą, ale skuteczną drogę pokoju i dobra – mówił metropolita lwowski.
Kościół pw. św. Barbary w Przeworsku został wybudowany w latach 1461-1465. Od początku jego opiekunami byli ojcowie bernardyni. W XVII wieku, w okresie świetności i rozkwitu przeworskiego konwentu, bogato wyposażono kościół i dokonano szeregu znaczących prac modernizacyjnych.
Bardzo charakterystyczna jest widoczna z daleka fasada kościoła, będąca książkowym przykładem tzw. gotyku małopolskiego. Jednym z jego typowych elementów są ślepe okienka, zwane blendami.
Przy doskonale zachowanych murach obronnych z XVII wieku stoi dzwonnica wybudowana w roku 1973, z trzema dzwonami o imionach na cześć patronów kościoła: Barbara (500 kg), Antoni (800 kg) i Maria (1 650 kg).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.