Przeworsk: rozpoczęło się Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej
23 marca 2013 | 13:28 | pab Ⓒ Ⓟ
Nabożeństwem „Stawajcie się uczniami Chrystusa” rozpoczęło się w piątek wieczorem 20. Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej, które w tym roku odbywa się w Przeworsku pod hasłem: „Idźcie i bądźcie solą ziemi”. W różnych kościołach stacyjnych modlitwie przewodniczyli wyznaczeni księża oraz przemyscy biskupi: Józef Michalik i Adam Szal.
W każdej świątyni zbudowano twierdzę wiary, której strzegli rycerze. W czasie nabożeństwa w procesji weszły dziewczęta symbolizujące różne cnoty niosąc obraz Matki Bożej.
– Pamiętajcie o tym, że wiarę można rozwijać albo ona będzie słabnąć, nie ma innej drogi – mówił abp Józef Michalik w kościele pw. Chrystusa Króla. – Wiara ciągle rozwijana przez modlitwę, przez dobre czyny, przez kontakt z Jezusem doprowadzi do osobistego kontaktu z Nim. Jezus to nie jest jakaś idea, to nie jest wyobraźnia, to jest realna obecność Boga, z którym mogę nawiązać kontakt – podkreślił.
Metropolita przemyski zaznaczył, że wiarę należy przyjmować sercem i rozumem. – Nie da się wierzyć bez rozumu – powiedział. Mówiąc o cnotach szczególną uwagę zwrócił na czystość, posłuszeństwo, ubóstwo ale na pierwszym miejscu postawił pokorę. Przypomniał słowa karmelitanki z Betlejem bł. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego: „W piekle znaleźć można wszelkie cnoty, z wyjątkiem pokory. W niebie znaleźć można wszelkie wady, z wyjątkiem pychy”.
Przemyski biskup pomocniczy Adam Szal, który przewodniczył nabożeństwu w bazylice farnej pw. Ducha Świętego, zauważył, że panuje opinia, iż zbyt mało wśród młodzieży jest tych, którzy kochają ojczyznę i gotowi byliby oddać za nią swoje życie. Problematyczne jest też danie komuś słowa. – Niektórzy mówią, że to słowo nic nie znaczy. Nic nie znaczy powiedzieć dziewczynie czy chłopcu, że ją kocham, nic nie znaczy powiedzieć ojczyźnie, że jestem gotów dla niej pracować albo drugiemu człowiekowi, że go szanuję. A może to nieprawda, może wasza obecność jest świadectwem na to, że chcemy budować w sobie twierdzę i chcemy być rycerzami, bo dzisiaj bardzo potrzebni są rycerze – mówił bp Szal.
Podkreślił, że trzeba walczyć o rodzinę i wiarę swojej rodzinie i swoim życiu, a w tej walce człowiek nie pozostaje sam, bo jest z nim łaska, której „Bóg na pewno nie poskąpi”.
Po kazaniu odmówiono modlitwę do św. Michała Archanioła, a na zakończenie uczestnicy otrzymali medaliki Matki Bożej Niepokalanej.
Tegoroczne Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej odbywa się w Przeworsku od 22 do 24 marca. Jego głównym przesłaniem jest zachęta młodzieży do ewangelizacji „digitalnego kontynentu”, czyli przestrzeni internetowej.
W sobotę i niedzielę przed południem młodzież uczestniczy w spotkaniach w grupach. Po południu czeka na nich program „Dumni z Ewangelii” Z powodu złej pogody wszystkie wydarzenia, które miały odbyć się na Rynku zostały przeniesione do zamkniętych pomieszczeń. Z koncertem wystąpi Beata Bednarz i Diakonia Muzyczna Archidiecezji Przemyskiej oraz zespół Malchus. Gościem SMAP-u będzie również aktor Dariusz Kowalski, znany z serialu „Plebania”.
Istnieje również możliwość zwiedzania z kustoszem Sanktuarium Bożego Grobu – jednego z dwóch takich w Polsce – oraz Muzeum w Przeworsku. Program ewangelizacyjny zaprezentuje również Szkoła Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Przemyskiej. Wieczorem odbędzie się nabożeństwa adoracji krzyża, natomiast niedzielna procesja z palmami i Msza św. na Rynku została odwołana. Eucharystie odbędą się również w trzech kościołach stacyjnych.
Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej jest jednym z największych tego typu wydarzeń w Polsce. Organizowane jest od 1994 r. w weekend przed Niedzielą Palmową w związku z przypadającym wówczas Ogólnoświatowym Dniem Młodzieży w łączności z Ojcem Świętym. W kolejnych latach gospodarzem SMAP-u jest inne miasto diecezji. Przeworsk gościł młodzież w 2006 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.