Przeworsk: zbliża się koronacja obrazu Matki Bożej Pocieszenia
25 maja 2019 | 13:53 | pab | Przeworsk Ⓒ Ⓟ
8 września br. zostanie koronowany obraz Matki Bożej Pocieszenia z kościoła ojców bernardynów w Przeworsku. W związku z tym dziś odbywa się sympozjum poświęcone temu cudownemu wizerunkowi. – Musimy spojrzeć na pocieszenie od Bożej strony – powiedział wikariusz Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP (oo. bernardynów) o. Gwidon Hensel.
Sympozjum poprzedziła Msza św., której przewodniczył o. Gwidon Hensel. W homilii podkreślił, że ludzie ciągle potrzebują pocieszenia, jednak problem tkwi w tym, że „czasami mylimy pocieszenie z jakimś łatwym sloganem, z jakąś emocją, z uczuciem, powiedzeniem: będzie dobrze”. – A to nie przynosi pocieszenia. Musimy spojrzeć na pocieszenie od Bożej strony. Bóg, kiedy daje nam pocieszenie, to ono prowadzi nas nie tylko do tego, żebyśmy się chwilowo lepiej poczuli, ale żebyśmy odczuli głęboką wiarę, relację z Nim, a dzięki tej relacji, prawdziwy i głęboki sens naszego życia – mówił.
Wikariusz prowincji ojców bernardynów stwierdził, że tym, czego nam naprawdę brakuje jest prawdziwe życie w Bogu i dlatego „przychodzi na nas depresja, beznadzieja, frustracja”.
Nawiązując do fragmentu Ewangelii o Cudzie w Kanie Galilejskiej, mówił, że wino jest tu również symbolem miłości, a słowa „wina nie mają” oznaczają: „nie mają już miłości, nie potrafią już kochać, znikł gdzieś entuzjazm, znikł smak relacji”.
– Wszyscy to przeżywamy. Dziś największym kryzysem jest kryzys relacji. W rodzinach, we wspólnotach, w społeczności ludzkiej. Widzimy wokoło nas, jak bardzo się kłócimy, jak bardzo się spieramy, jak często się nienawidzimy, jak mało jesteśmy zdolni, żeby poświęcić się za drugiego człowieka. Odczuwamy ból relacji, które się skończyły lub kończą – mówił. O. Hensel wskazywał, że przykładami tego są liczne separacje, rozwody i odejścia ze stanu duchownego.
Zakonnik zwrócił uwagę, że odpowiedź Jezusa do Maryi jest oschła i nieprzyjemna, ale w oryginale greckim to zdanie brzmi: „cóż jest między tobą a mną?”. – Jezus pyta swoją Matkę o wyjątkową relację, jaka jest między nimi – wyjaśniał.
Kaznodzieja tłumaczył, że nakłonienie Jezusa do uczynienia cudu, oznaczało w tym momencie poświęcenie swojego macierzyństwa i przybliżenie godziny śmierci Chrystusa. – Maryja mówi jedynie każdemu z nas: „zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”. Ona tak bardzo nas umiłowała – bardziej niż swoje macierzyńskie uczucia – że oddała nawet swojego Syna dla nas – mówił o. Hensel.
Po Mszy św. w Miejskim Ośrodku Kultury rozpoczęło się historyczno-mariologiczne sympozjum naukowe „Consolatio Populi Prevorscensis. Z dziejów kultu Matki Bożej Pocieszenia w kościele OO. Bernardynów w Przeworsku”. Zgromadzeni mogą wysłuchać dziewięciu referatów o kulcie Matki Bożej Pocieszenia. Po sympozjum wydana zostanie książka zawierająca wszystkie referaty wygłoszone tego dnia. Sympozjum naukowe jest istotnym etapem przygotowania do koronacji Cudownego Wizerunku Przeworskiej Matki Bożej Pocieszenia.
Obraz Matki Bożej Pocieszenia przedstawia Maryję w chmurach, z księżycem pod stopami, stąd pierwotnie nazywany był wizerunkiem Matki Bożej Królowej Nieba. Jego historia sięga 1613 r., kiedy ufundował go słynny kaznodzieja o. Marek (według innych źródeł wykonano wtedy ołtarz dla istniejącego już obrazu). Przez lata wierni ofiarowali liczne wota oraz srebrne korony i sukienkę, które zostały zrabowane przez Austriaków w czasie zaborów. Od 1962 r. obraz znajduje się w ołtarzu głównym kościoła oo. bernardynów.
W 2017 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji ds. Koronacji Obrazu Matki Bożej Pocieszenia Przeworskiej, powołanej przez metropolitę przemyskiego abpa Adama Szala. Komisja pozytywnie odniosła się do starań zakonników o koronację i zawnioskowała do metropolity o wyznaczenie terminu uroczystości. Odbędzie się ona 8 września 2019 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.