Przeworsk: zbliżają się centralne uroczystości 550-lecia obecności oo. bernardynów
26 maja 2015 | 14:20 | pab Ⓒ Ⓟ
Trwa rok jubileuszowy 550-lecia obecności oo. bernardynów w Przeworsku. Główne uroczystości odbędą się 13 czerwca, w dniu odpustu ku czci św. Antoniego z Padwy. Poprzedzi je konferencja naukowa, która odbędzie się 30 maja w Miejskim Ośrodku Kultury w Przeworsku.
Rozpocznie się ona Mszą św. w kościele oo. bernardynów. Eucharystii będzie przewodniczył i Słowo Boże wygłosi o. Dominik Chucher, opat opactwa cystersów w Strzyżycu. – Konferencja będzie trwać cały dzień. Włączyło się w nią wiele osób ze świata nauki. Będziemy mogli usłyszeć aż 15 prelegentów – zapowiada o. Marceli Ryszard Gęśla, gwardian klasztoru bernardynów w Przeworsku.
W sesji zostaną poruszone zagadnienia związane z historią, pracą duszpasterską i działalnością misyjną bernardynów. Po konferencji ukaże się publikacja naukowa.
Kościół pw. św. Barbary w Przeworsku został wybudowany w latach 1461-1465. Od początku jego opiekunami byli ojcowie bernardyni. W XVII wieku, w okresie świetności i rozkwitu przeworskiego konwentu, bogato wyposażono kościół i dokonano szeregu znaczących prac modernizacyjnych. W tym czasie bernardyński malarz Franciszek Lekszycki namalował obraz patronki kościoła św. Barbary. Został on umieszczony w nowo wybudowanym ołtarzu.
1 lutego 1971 r. przy kościele klasztornym erygowana została parafia. Początkowo funkcjonowała jako niezależny wikariat, a 9 czerwca 1981 r. została oddana zakonowi jako pełnoprawna parafia na podstawie umowy między biskupem Ignacym Tokarczukiem, a prowincjałem Apolinarym Kwiatkowskim.
Bernardyński konwent od samego początku swojego istnienia był ważnym w okolicy ośrodkiem życia religijnego. Zakonnicy służyli poprzez spowiedzi, kazania, czy posługę chorym. Przez jakiś czas w klasztorze w Przeworsku znajdował się nowicjat dla kandydatów do zakonu.
Bardzo charakterystyczna jest widoczna z daleka fasada kościoła, będąca książkowym przykładem tzw. gotyku małopolskiego. Jednym z jego typowych elementów są ślepe okienka, zwane blendami.
Przy doskonale zachowanych murach obronnych z XVII wieku stoi dzwonnica wybudowana w roku 1973, z trzema dzwonami o imionach na cześć patronów kościoła: Barbara (500 kg), Antoni (800 kg) i Maria (1650 kg).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.