Przez cierpienie dojrzewa miłość
11 lutego 2012 | 19:46 | xmb Ⓒ Ⓟ
W Światowy Dzień Chorego przychodzimy do świątyni, aby uzdrowić sobie to wszystko, z czym nie możemy sobie poradzić: choroby, dolegliwości, ból naszej duszy – powiedział abp Edmund Piszcz podczas Mszy św. odprawionej w olsztyńskiej katedrze w intencji chorych i cierpiących, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes.
W homilii hierarcha skupił się na scenie ukrzyżowania. W tej scenie – mówił arcybiskup – widzimy pełną bólu i cierpienia Maryję, która patrzy na śmierć swojego Syna. W tej scenie uwidacznia się tajemnica, którą człowiekowi jest trudno zrozumieć: miłość łączy się z cierpieniem, przez cierpienie miłość dojrzewa. W ten sposób Jezus nadaje sens cierpieniu. On udowodnił, że każdy z nas ma godność otrzymaną od Boga.
Abp Piszcz przypomniał, że Jezus nie podał nam definicji cierpienia, nie wyjaśnił, dlaczego cierpimy, nie usprawiedliwił cierpienia – Jezus wszedł w cierpienie, nadał cierpieniu większy sens. Jeżeli człowiek odgadnie sens swojego cierpienia, może je uczynić ofiarą za kogoś i za coś. Tylko takie cierpienie zrodzi dobro – zaznaczył arcybiskup.
Nawiązując do miejsca objawień Matki Bożej w Lourdes hierarcha podkreślił, że to Jezus uzdrawia, a w Lourdes Matka Boża otworzyła źródło nadziei dla wielu ludzi. Uzdrowienie fizyczne, moralne jest łaską, którą Ona wyprasza dla chorych. Dlatego pragniemy przez sakrament chorych i błogosławieństwo lurdzkie nawiązać do spotkań z Jezusem, które dawały nadzieję. Prosimy Maryję – Matkę Wielkiej Nadziei o umiejętność mówienia w chwilach trudnych: Matko Jezusa Chrystusa spraw, aby nasze cierpienie stało się błogosławieństwem, które zrodzi dobro – zakończył emerytowany metropolita warmiński.
Po homilii abp Piszcz wraz z koncelebrującymi kapłanami udzielił zebranym sakramentu chorych, a na zakończenie Mszy św. poszczególnych chorych pobłogosławił Najświętszym Sakramentem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.