Przez Warszawę przeszedł Narodowy Marsz Papieski
02 kwietnia 2023 | 16:03 | dg | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Narodowy Marsz Papieski w Warszawie rozpoczął się na Rondzie Dmowskiego wspólnym odmówieniem modlitwy różańcowej. Kilka tysięcy osób z flagami polskimi i watykańskimi, transparentami, wizerunkami Jana Pawła II ruszyło w stronę warszawskiej archikatedry.
Na Rondzie Dmowskiego odmówiono chwalebną część Różańca. Modlitwę poprowadził ks. Tomasz Trzaska, kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych, który na początku Marszu pobłogosławił zebranych i wygłosił krótkie przemówienie.
– Przychodzimy może trochę zawstydzeni, że nasza duchowa wrażliwość na twoje nauczanie nieco ostygła, ale dziś przychodzimy znów cię słuchać – mówił ks. Trzaska, po czym przytoczył słowa Jana Pawła II z Westerplatte.
Następnie przeplecione odtwarzanymi fragmentami przemówień i homilii Jana Pawła II pieśni religijne wykonał Jacek Kowalski.
Po godzinie 11.15, po wspólnym odśpiewaniu „Bogurodzicy”, Marsz wyruszył z Ronda Dmowskiego ulicą Marszałkowską. Odśpiewano także m.in. „Rotę”. Według wstępnych szacunków organizatorów, wydarzenie zgromadziło kilka tysięcy osób.
– Wstańmy i chodźmy, jak mówił Jan Paweł II – tymi słowami Małgorzata Żaryn, przewodnicząca zgromadzenia i pomysłodawca Marszu, rozpoczęła wydarzenie.
Na Placu Piłsudskiego pod Krzyżem Papieskim, pod pomnikiem Prymasa Tysiąclecia i przed kościołem św. Anny, złożone zostały kwiaty.
Przemarszowi towarzyszyły odczytywane i odtwarzane słowa Jana Pawła II, a także prowadzony przez chór śpiew pieśni religijnych. Podczas przemarszu możliwe było podjęcie Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
Na czele marszu szła delegacja z kwiatami, które zostały złożone pod pomnikiem Prymasa Tysiąclecia. Na wysokości kościoła św. Anny odbyło się symboliczne zawierzenie młodzieży. Na zakończenie na Placu Zamkowym wystąpił Marek Bałata, który odśpiewał pieśń „Wolność – Te Deum”.
O godz. 12.30 w warszawskiej archikatedrze rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył abp Józef Michalik. Msza św. była transmitowana. Mogli w niej uczestniczyć również zebrani na Placu Zamkowym, co ułatwiły m.in. telebimy.
Więcej o mszy św. na zakończenie Narodowego Marszu Papieskiego piszemy TUTAJ.
– Zachęcamy do przyjścia z palemkami, z jakimś białym elementem. Palemki zostaną poświęcone podczas Eucharystii. Można również przynieść krzyż lub portret papieski. Natomiast bardzo prosimy o nieprzynoszenie emblematów partyjnych, banerów politycznych, czy transparentów z politycznymi hasłami. Będziemy jako organizatorzy prosić o ich zwinięcie – mówiła Małgorzata Żaryn, inicjatorka i współorganizatorka Marszu.
Marsz uświetniała m.in. kapela góralska, bractwo kurkowe, ułani na koniach, czy grupy rekonstrukcyjne.
W inicjatywę włączył się szereg wspólnot i środowisk, m.in. Rycerze św. Jana Pawła II, Akcja Katolicka, Męski Różaniec, Reduta Dobrego Imienia, Bractwo Kurkowe, grupy rekonstrukcyjne m.in na koniach, weterani, siostry zakonne. Pojawili się członkowie „Solidarności”, Klubów Gazety Polskiej, osoby związane z Marszem Niepodległości. Organizatorzy zapraszali wszystkich, którzy chcą w tym dniu wyrazić swoją wdzięczność wobec Jana Pawła II.
Jak informuje Małgorzata Żaryn, w marszu obecność deklarowali ludzie z całej Polski, m.in. z różnych parafii. – Chodzi nam też o to, by przywrócić osobę i nauczanie papieża – Polaka naszej wspólnocie oraz przywrócić nam naszą wspólnotę dzięki jego osobie – podkreśla Małgorzata Żaryn.
Narodowy Marsz Papieski to inicjatywa oddolna, społeczna, apolityczna. Formalnym organizatorem jest Centrum Życia i Rodziny, które wspiera duża grupa społeczników.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.