Przygotowania do Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej
15 czerwca 2021 | 17:38 | it | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
Trwają intensywne przygotowania do prowadzonej przez paulinów 310. Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki. Na Jasnej Górze odbywa się spotkanie przewodników grup. Zakonnicy czynią wszystko, by jak najwięcej osób mogło wyruszyć w drogę. Każda z planowanych 22 grup może liczyć 300 pątników, nie wliczając zaszczepionych.
– Stosujemy się do wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego – przypomina kierownik pielgrzymki o. Krzysztof Wendlik, ale jak dodaje, trwają starania, by stworzyć takie warunki, by jak najwięcej osób mogło wyruszyć w drogę. Chętnych nie brakuje. Udział zadeklarowało już 2,2 tys. osób.
Tegoroczna pielgrzymka odbywać się będzie pod hasłem: „Józef mąż Maryi”. Jak wyjaśniają organizatorzy odnosi się ono do treści zawartych w pierwszym rozdziale Ewangelii wg św. Łukasza (Łk 1,26), które zwięźle ukazują życie św. Józefa, który jest nie tylko mężem Maryi, ale poprzez związek z Nią, staje się prawnym opiekunem – ojcem Jezusa z Nazaretu. W postaci św. Józefa ogniskuje się nie tylko odwaga i dojrzałość jako cechy odpowiedzialnej głowy rodziny oraz wiernego współmałżonka, ale przede wszystkim pełne ufności i pokorne oddanie się Bogu. W ten sposób św. Józef sankcjonuje niejako wzorzec cnoty męskości, wskazując jej źródło w relacji z Bogiem i w wiernym wypełnieniu Jego woli.
– Jestem pełen nadziei, co do organizacji i przebiegu pielgrzymki – mówi o. Wendlik. Ma nadzieję, że „św. Józef weźmie ją w swoją opiekę”. – Przybywamy do Maryi, by przy Jej boku podejmować te ważne decyzje – podkreśla.
Na razie paulini planują utworzenie 22 oddzielnych grup. Każda z nich będzie organizacyjnie samodzielna. Będzie miała np. własne służby porządkowe, medyczne, niektóre jak np. „ósemka” wyruszy nie z Warszawy, ale z Piaseczna, skąd pochodzi większość pielgrzymów.
Każdy z przewodników dokonuje samodzielnych przygotowań. Większość ma już za sobą objazdy tras, uzgodnione miejsca postojowe i noclegowe. Niektórzy mają już nawet w gotowości kuchnie polowe.
– Jesteśmy przygotowani, by wyruszyć i bardzo na ten moment czekamy – deklarują paulini i inni kapłani, którzy prowadzą grupy w ramach warszawskiej kompanii.
Warszawska Pielgrzymka Piesza nazywana dziś także paulińską, początkami sięga XVIII w. W 1711 r. Bractwo Pana Jezusa Pięciorańskiego przy paulińskim kościele św. Ducha w Warszawie poprowadziło pielgrzymkę na Jasną Górę w imieniu miasta prosząc o ocalenie przed szalejącą epidemię. Do dziś w częstochowskim Sanktuarium przechowywana jest srebrna tablica – wotum mieszkańców Warszawy, złożone z prośbą o oddalenie zarazy.
Pielgrzymka warszawska to jedna z najstarszych i najliczniejszych grup, powszechnie nazywana matką wielu innych. W czasach komunistycznych kiedy pielgrzymowanie było zakazane to właśnie warszawska kompania była jedyną, która nie uległa reżimowi i wyruszała do Częstochowy. To, że cała Polska pielgrzymuje na Jasną Górę, ten fenomen na skalę światową, jest owocem właśnie warszawskiej pielgrzymki.
W 1963 r. władze nie zgodziły się na wyruszenie warszawskich grup, motywując swoją decyzję epidemią ospy, na niektórych obszarach Polski. Mimo to do Częstochowy wyruszyła „nielegalna pielgrzymka”, którą na Jasnej Górze przywitał Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński.
Trwają intensywne przygotowania do 310. @WawPielgrzymka. Na #JasnaGóra odbywa się spotkanie przewodników grup. #Paulini czynią wszystko, by jak najwięcej pątników wyruszyło w drogę. Każda z planowanych 22 grup może liczyć 300 osób, nie wliczając zaszczepionych. pic.twitter.com/KqIMACujTx
— JasnaGoraNews (@JasnaGoraNews) June 15, 2021
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.