Przygotowują się, by pomagać Kościołowi na wschodzie
28 lipca 2010 | 10:22 | rl (KAI) Ⓒ Ⓟ
W Warszawie trwa spotkanie formacyjno-modlitewne dla osób duchownych, konsekrowanych i wolontariuszy świeckich skierowanych do pomocy Kościołowi katolickiemu na Wschodzie.
To już siódma edycja tych spotkań formacyjnych. Hasło „Bądźmy świadkami miłości” nawiązuje do tematu roku duszpasterskiego. Sesja składa się z dwóch części; modlitewnej i formacyjnej. Uczestnicy wspólnie odmawiają brewiarz, Koronkę do Bożego Miłosierdzia, modlitwę różańcową a przede wszystkim uczestniczą we Mszy św.
W części formacyjnej odbywają się wykłady. Wśród zaproszonych gości znalazł się ks. prof. dr hab. Jan Górski z Uniwersytetu Śląskiego, który omówi „Zadania ewangelizacyjne w kontekście Kościoła na Wschodzie” oraz „Dialog międzyreligijny i współpracę z ośrodkami duszpasterskimi na Wschodzie”. S. prof. dr hab. Józefa Zdybicka z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego skupi się na pomocy intelektualnej Polski dla Kościoła na Wschodzie.
Jak poinformował ks. Józef Kubicki, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, w naszym kraju studiuje ok. 6 tys. studentów ze Wschodu. Uczęszczają oni zarówno na uczelnie świeckie, jak i kościelne, jak choćby seminaria diecezjalne lub zakonne.
Kolejnym podejmowanym tematem będzie kwestia mniejszości narodowych na Wchodzie, który omówi ks. prof. dr hab. Roman Dzwonkowski, pallotyn z KUL-u. Wykłady dopełnią spotkania w grupach. Uczestnicy podzieleni zostaną według kraju wyjazdu do pomocy Kościołowi na Wschodzie.
Spotkanie w Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym w Warszawie, które potrwa do 30 lipca, stanowi ostatni etap przygotowania przed wyjazdem do pomocy Kościołowi na Wschodzie. Tym razem uczestniczy w nim 5 sióstr zakonnych i 4 kapłanów z różnych zgromadzeń zakonnych i diecezji oraz dwie osoby świeckie. Po zakończeniu okresu wakacyjnego zarówno siostry zakonne, jak i księża wyjadą na Wschód. Udadzą się do Kazachstanu, na Białoruś, do Rosji oraz na Ukrainę.
Obecnie w Kościele katolickim na Wschodzie posługuje około 1300 osób z Polski: 250 kapłanów diecezjalnych, 450 zakonnych, 550 sióstr oraz 25 wolontariuszy świeckich. Posługują oni nie tylko wśród Polaków, ale także miejscowej ludności.
Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski powstał w 1989 roku. Jego celem jest niesienie pomocy duchowej i materialnej Kościołowi w krajach byłego Związku Radzieckiego, Europy Wschodniej oraz Azji Centralnej. Pomoc materialna polega przede wszystkim na zakupie niezbędnych naczyń liturgicznych, wsparciu budowy kościołów i remontu już istniejących czy przygotowaniu pomocy katechetycznych. Każdego roku, w drugą niedzielę Adwentu, Zespół przygotowuje Dzień Modlitwy i Pomocy Kościołowi na Wschodzie, podczas którego odbywa się również zbiórka do puszek.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.