Drukuj Powrót do artykułu

Przyjaźń z Jezusem zapewniła Ratzingerowi wolność

16.04.2017 , Rzym / sal (KAI Rzym) / bd Ⓒ ℗

Sample Fot. Mazur / catholicchurch.org.uk

Kard. Christoph Schönborn, arcybiskup Wiednia, uczeń i przyjaciel Benedykta XVI komentuje dla telewizji włoskich biskupów TV2000 pojęcie „poszerzonego pontyfikatu” i mówi o tym, co zapewniło Ratzingerowi wolność. 16 kwietnia w dniu 90. urodzin papieża seniora Benedykta XVI TV2000 emituje wywiad z kard. Schönbornem.

Stwierdza on w nim m.in., że „przyjaźń z Jezusem zapewniła Ratzingerowi wolność. Jest on bowiem człowiekiem niezwykle wolnym, którego nie można określić jako konserwatystę bądź postępowca”.

Metropolita wiedeński odrzuca pojęcie „poszerzonego pontyfikatu”, podkreślając, że „papież senior jest papieżem seniorem, a papież Franciszek jest papieżem panującym”. „Ratzinger nie miał co do tego nigdy najmniejszych wątpliwości, choć można dyskutować na temat aktualnej sytuacji. Kilka dni po jego ustąpieniu ktoś stwierdził, że Benedykt XVI powinien powrócić do statusu kardynała. Nie podzielam tego stanowiska, ponieważ jeżeli Biskup Rzymu ustępuje z urzędu, pozostaje Biskupem Rzymu seniorem. A Biskupem Rzymu jest papież” – wyjaśnia metropolita Wiednia.

Czytaj także: Benedykt XVI obchodzi 90. urodziny

Kard. Schönborn zna papieża Ratzingera od 1972 roku, gdy był księdzem i jego doktorantem na Uniwersytecie w Ratyzbonie. Nie zgadza się on ze zwolennikami tezy, że Benedykt XVI ustąpił pod naciskami „międzynarodowego lobby i Kurii”, którą uważa za „niepoważną”. „Ratzinger jest człowiekiem wolnym także w swoich decyzjach. A decyzja dojrzewała na modlitwie. Może radził się kogoś, ale na pewno nie ustąpił pod naciskiem z zewnątrz” – mówi były uczeń i przyjaciel papieża seniora w wywiadzie dla telewizji TV2000.

Wersja do druku

Przeczytaj także

10 października 2012 08:37

Panorama ewangelizacji na pięciu kontynentach

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.