Przyjmując dar Eucharystii stajemy się prawdziwie wolni
11 września 2011 | 14:24 | st / pm Ⓒ Ⓟ
– Jedynie otwierając się na Boga, przyjmując Jego dar stajemy się prawdziwie wolni, wolni od niewoli grzechu, który oszpeca ludzkie oblicze, i zdolni do służenia prawdziwemu dobru braci – przypomniał Benedykt XVI w homilii podczas Mszy św. w Ankonie.
Od 3 września poruszano na 25. Krajowym Kongresie Eucharystycznym najistotniejsze kwestie w życiu wspólnoty katolickiej we Włoszech.
Ojciec Święty zdecydowanie odrzucił pogląd jakoby autentyczna wolność polegała na niezależności od Boga. Zaznaczył, że iluzja ta rodzi niepokój i lęk, a w konsekwencji prowadzi do zniewolenia okowami przeszłości.
Wskazał także na niebezpieczeństwo organizowania życia publicznego jedynie w oparciu o siłę władzy czy też gospodarki. – Historia pokazuje nam w dramatyczny sposób, że próby zapewnienia wszystkim rozwoju, dobrobytu materialnego i pokoju w oderwaniu od Boga i Jego objawienia przekształciły się w dawanie ludziom kamienia zamiast chleba – zauważył papież.
Podkreślił, że chleb jest nie tylko owocem pracy rąk ludzkich, ale także ziemi, która otrzymuje z wysoka słońce i deszcz, dlatego modlimy się do Boga, aby „chleba powszedniego dał nam dzisiaj”. – Człowiek nie jest zdolny, by sam sobie dać życie, rozumie siebie jedynie wychodząc od Boga – wskazał Benedykt XVI.
Zaznaczył, że nade wszystko naszemu światu i w naszym życiu musimy przywrócić prymat Boga. Ten prymat bowiem pozwala nam na odnalezienie prawdy o tym, kim jesteśmy, a w rozpoznaniu i wypełnianiu woli Bożej odnajdujemy nasze prawdziwe dobro. Ojciec Święty zachęcił, by poświęcić czas i przestrzeń dla Boga, żeby stał się On żywotnym centrum naszego istnienia.
Benedykt XVI podkreślił, że punktem wyjściowym do przywrócenia i potwierdzenia prymatu Boga jest Eucharystia, w której Bóg daje nam siebie, aby otworzyć naszą egzystencję na Niego, aby była ona powiązana z tajemnicą miłości Krzyża i stanowiła zapowiedź oczekiwanej nowej kondycji życia, wypełnionego Bogiem. Zaznaczył, że Komunia eucharystyczna wyrywa nas z naszego indywidualizmu, przekazuje ducha Chrystusa, który umarł i zmartwychwstał i upodabnia nas do Niego. Jednoczy też nas ona głęboko z naszymi braćmi w Kościele – tajemnicy komunii, gdzie jeden Chleb czyni wielu jednym ciałem. Eucharystia przekształca całe życie powszednie.
Papież wskazał na przykład wielu świętych, którzy swoim życiem wskazali, jak z Eucharystii rodzi się podjęcie odpowiedzialności na wszystkich szczeblach życia wspólnotowego, pozytywny rozwój społeczny, w którego centrum stoi osoba, często człowiek ubogi, chory lub niepełnosprawny.
– Kto potrafi uklęknąć przed Eucharystią, kto przyjmuje Ciało Pana nie może na co dzień nie zwracać uwagi na sytuacje niegodne człowieka i potrafi osobiście pochylić się nad potrzebującym, potrafi podzielić swój chleb z głodnym, wodę ze spragnionym, przyodziać nagich, odwiedzać chorych i więźniów. W każdej osobie będzie umiał rozpoznać samego Pana, który nie zawahał dać siebie samego dla nas i dla naszego zbawienia – stwierdził papież.
Ojciec Święty zaznaczył, że duchowość eucharystyczna jest prawdziwym antidotum na indywidualizm, egoizm, prowadzi do odkrycia bezinteresowności, centralnego miejsca relacji, począwszy od rodziny, ze szczególnym uwzględnieniem leczenia ran tych, które uległy rozbiciu. Stanowi też centrum wspólnoty kościelnej, pozwalając przezwyciężyć podziały, doceniając różnorodność charyzmatów i posługi, umieszczając je w służbie jedności Kościoła, jego żywotności i misji. Duchowość eucharystyczna jest też drogą do przywrócenia godności człowieka, jego pracy, pojednania w rodzinie, przezwyciężenia niepewności i problemu bezrobocia. Pozwoli też ona na podjęcie kwestii różnych form ludzkiej słabości, energicznego wysiłku edukacyjnego, by świadczyć o podstawowych wartościach życia ludzkiego, dziedzictwa duchowego i kulturowego. Jej żywotność pomoże nam w ofiarności na rzecz dobra wspólnego i budowania społeczeństwa bardziej sprawiedliwego i braterskiego – powiedział Benedykt XVI.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.