10 przykazań dojrzałego ojcostwa
22 czerwca 2002 | 18:20 | per //mr Ⓒ Ⓟ
Każdego dnia ofiaruj dzieciom trochę czasu, ufaj im i stwarzaj w domu klimat wolności – to niektóre wskazówki z przykazań dojrzałego ojcostwa o. Józefa Augustyna.
Jezuita zachęca ojców, by zapewniali dzieciom bezpieczeństwo, ale i miłość w pełnej rodzinie, wyjaśnia jak budować własny autorytet wobec dzieci i apeluje, by odkrywać ojcowski obraz Pana Boga i wzorować się nam nim. „Dziesięć przykazań dojrzałego ojcostwa” ukazało się w 12. numerze pisma „Jezus Żyje!”. Oto one:
*1. Szukaj Boga jako Ojca*
O. Augustyn twierdzi, że tylko doświadczenie Boga jako Ojca kochającego swojego Syna może być ostatecznym fundamentem ludzkiej miłość rodzicielskiej: ojcowskiej i macierzyńskiej. „Odkrywanie ojcowskiego obrazu Boga staje się więc dla mężczyzny najgłębszym fundamentem, na którym może on zbudować świadomą i dojrzałą odpowiedź na powołanie do bycia ojcem” – wyjaśnia.
*2. Bądź dobrym synem, abyś mógł być dobrym ojcem*
Dla młodego mężczyzny drogą do doświadczenia ojcostwa jest doświadczenie synostwa. „Wielu mężczyzn zaprzepaszcza szansę na dojrzałe ojcostwo tylko dlatego, że kierując się męską dumą, nie chce przyjąć pokornej postawy uległości i synostwa wobec swoich rodziców, szczególnie wobec ojca”. Trzeba najpierw nauczyć się być miłosiernym, wiernym i pokornym synem, aby móc stawać się następnie miłosiernym, wiernym i pokornym ojcem.
*3. Opuść ojca i matkę, jak nakazuje Biblia*
O. Augustyn uważa, że rzeczywiste, fizyczne i emocjonalne, opuszczenie rodziców jest warunkiem dobrego małżeństwa i ojcostwa. Musi się to dokonać poprzez wewnętrzne pojednanie się z nimi. Bez tego pojednania odejście z domu jest bardziej ucieczką, niż „męskim odejściem”. „Wolność wobec rodziców sprawia, iż mężczyzna może korzystać z jednej strony w pełni z darów, które od nich otrzymał, z drugiej zaś może stopniowo uwalniać się od tych uwarunkowań, którymi było naznaczone ich wychowanie” – przekonuje autor.
*4. Ofiaruj dzieciom bezpieczeństwo i miłość w pełnej rodzinie*
Jezuita podkreśla, że w rozwoju dziecka konieczna jest wzajemna miłości rodziców. Poprzez nią dowiaduje się, czym jest ludzka miłość, rodzina, małżeństwo. W pełnej rodzinie doświadcza oparcia i poczucia bezpieczeństwa. „Bardzo ważnym zadaniem ojca jest więc zbudowanie najpierw kochającego się małżeństwa, a następnie pełnej i kochającej się rodziny, w której od samego początku istniałby klimat zgody, rodzicielskiej miłości, poczucia bezpieczeństwa i wzajemnej troski” – wylicza.
*5. Zaufaj swoim dzieciom*
Ojciec musi wierzyć w syna czy córkę. To dar „wymienny”. Dziecko spontanicznie ufa ojcu, kiedy czuje się przez niego kochane i doświadcza jego zaufania. Zaufanie rodzi zaufanie. „Dorastający synowie nie oczekują od swoich ojców, aby byli nieomylni i nienaganni we wszystkim. Oczekują od nich przede wszystkim zaufania i wiary: wiary w ich pragnienia, w ich możliwości, w ich dobre intencje” – wyjaśnia o. Augustyn.
*6. Buduj własny autorytet wobec dzieci*
Jezuita przypomina, że autorytet ojca nie jest jego przywilejem, ale służbą. Tym właśnie – postawą odpowiedzialności, ofiarności, troski i służby – ojciec buduje swój autorytet. Ten autorytet jest dziecku potrzebny. Nie mając autorytetu w oczach dzieci ojciec nie może ofiarować im poczucia bezpieczeństwa, oparcia i nie zdoła ich uczyć mądrości życia.
*7. Kochaj dzieci miłością bezinteresowną*
Ojciec i matka dają życie swoim dzieciom nie po to, aby móc „coś” w zamian otrzymać. Dawanie życia dziecku jest dzieleniem się tą miłością, którą wcześniej otrzymali i którą też wzajemnie się obdarzyli w małżeństwie. Bezinteresowna miłość ojca jest zwierciadłem bezinteresownej miłości Boga Ojca, a dzięki niej ojciec jest dla dziecka drogowskazem do Boga. „Jeżeli ojcowie kochają swoje dzieci za ich osiągnięcia w nauce, zdolności czy też jakieś inne szczególne cechy, wówczas ograniczają swoją miłość” – przestrzega jezuita.
*8. Naucz dzieci radości zmagania i walki*
Ojciec powinien uczyć dziecko „sztuki walki” wewnętrznej (niestałością woli, skłonnością do zniechęcania się, tendencją do ucieczki) oraz zewnętrznej (zmagania o miejsce w świecie, wysiłek zdobywania pozycji zawodowej, zmaganie się z niesprawiedliwym zachowaniem innych, z nieuczciwą rywalizacją, walka „o swoje”). „Szczególnym zadaniem ojca jest nauczyć syna radości zmagania się z własną słabością i umiejętnego współżycia z rówieśnikami. Syn powinien umieć nie tylko wygrywać, ale także przegrywać. Umiejętność przyjmowania porażek lepiej nieraz świadczy o sile młodego człowieka, niż jego zwycięstwa nad rówieśnikami” – tłumaczy o. Augustyn.
*9. Stwarzaj w domu klimat wolności*
Klimat zaufania i wolności sprawia, że dziecko spontanicznie utożsamia się z wartościami reprezentowanymi przez ojca i przyjmuje je jako swoje. Ojciec powinien uwzględniać pragnienia, potrzeby i odczucia dziecka. Bez tego wszelkie wskazania ojca dziecko odbiera jako nadużywanie autorytetu rodzicielskiego. Z drugiej strony ojciec nie może wymuszać na dziecku – wbrew jego woli – postawy miłości, zaufania, szczerości, uczciwości czy ofiarności. „Są to wartości, które rodzą się w sercu dziecka i na które ono samo stopniowo się decyduje” – przypomina autor.
*10. Ofiaruj dzieciom każdego dnia trochę czasu*
To jeden z najważniejszych darów, jaki ojciec może ofiarować swoim dzieciom. Ojcostwo od chwili przyjścia na świat dziecka wymaga czasu. Niczym nie da się tego ani zastąpić, ani zrekompensować. Słaba więź spowodowana brakiem czasu ojca rzutuje negatywnie na rozwój emocjonalny, intelektualny i duchowy dziecka. Szczególnie dotkliwie brak ten odczuwają synowie.
Na stronach internetowych pisma można znaleźć cały numer „Jezus Żyje!”, poświęcony dojrzałemu ojcostwu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.