Przystanek Niepodległość
02 listopada 2018 | 21:00 | IPN | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Wykłady, koncerty i pikniki edukacyjne, a także przejażdżka niepodległościowym tramwajem to propozycje Instytutu Pamięci Narodowej na obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Cykl wydarzeń i działań edukacyjnych „Przystanek Niepodległość” już od 5 listopada 2018 r. w Warszawie.
Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do wspólnego świętowania 100. Rocznicy Odrodzenia Polski. „W Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” przy ul. Marszałkowskiej 21/25 od 5 listopada zaczynamy świętować – mówi Adma Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej.
– Do 10 listopada oferujemy mieszkańcom Warszawy: uczniom, nauczycielom, młodym ludziom i wszystkim zainteresowanym różnorodne atrakcje. Odbędą się więc lekcje, warsztaty, wykłady, spotkania, dyskusje, promocje wydawnictw IPN, a także koncerty, nauka tańców naszych przodków, dla dzieci i rodzin organizujemy niepodległościowe pikniki edukacyjne. Chcemy w ten sposób przygotować się do wyjątkowego w tym roku święta narodowego – 11 listopada – kontynuuje.
W poniedziałek (5 listopada) o godzinie 11.00 odbędzie się happening historyczny. Komendant Józef Piłsudski wysiądzie z tramwaju. „Zapraszamy mieszkańców Warszawy do powitania komendanta – mówi Adam Hlebowicz – wśród dźwięków orkiestry uroczyście otworzy on „Przystanek Niepodległość”. To jedna z wielu atrakcji, które będą miały miejsce w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN, który na tydzień zmieni swoją nazwę na „Przystanek Niepodległość”.
Po inauguracji IPN zaprasza do obejrzenia wystawy pt. „Ojcowie Niepodległości”, a młodzież i dzieci na zajęci edukacyjne. O godzinie 12.00 z „Przystanku” odjedzie tramwaj specjalnej linii N, która będzie kursowała do 12 listopada. W nim edukatorzy oraz przewodnicy opowiedzą o historii Warszawy i Niepodległości oraz zaśpiewają piosenki patriotyczne, będzie można również „wysłać życzenia Polsce”. Tramwaj specjalnej linii N jest efektem współpracy z Klubem Miłośników Komunikacji Miejskie w Warszawie oraz Tramwajów Warszawskich. (podczas przejazdu obowiązują bilety komunikacji miejskiej).
IPN, w dniach 5-6 listopada, zaprasza również na wyjątkową lekcję żywej historii, nieopodal „Przystanku” swój obóz rozbiją żołnierze Legionów Polskich. „Zapraszamy na rekonstrukcje historyczne oraz spotkanie z bronią i historią Wojska Polskiego” – mówi Hlebowicz.
W poniedziałek rozpoczyna się cykl „Gawęd o Niepodległości”, wybitni historycy i badacze każdego dnia będą opowiadali o postaciach, które są w opozycji do ich osobistych sympatii. Jest to wyjątkowe wyzwanie, ale też okazja, aby zobaczy jak poradzą sobie z tym trudnym zadaniem.
Podczas „Przystanku Niepodległość” odbędzie się piknik dla uczniów (piątek 9 listopada) oraz dla rodzin (10 listopada), będzie miała miejsce również premiera najnowszej kooperacyjnej gry planszowej pt. „Niepodległa”, w której gracze muszą ze sobą współpracować, aby osiągnąć cel jakim jest odzyskanie Niepodległości”.
Na Przestanku Niepodległość będzie można również zobaczyć najnowszą animację Instytut Pamięci Narodowej pt. „Gra o Niepodległość” – film będzie przygotowany angielskiej wersji językowej.
To tylko niektóre atrakcje przegotowane dla mieszkańców Warszawy. Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do śledzenia aktualności swoich stronach internetowych ipn.gov.pl, mojaniepodlega.pl oraz na Facebooku: Strefa Edukacyjna, Przystanku Historia oraz Instytutu Pamięci Narodowej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.