Przyszłość Armenii to młode pokolenie
23 grudnia 2021 | 14:27 | Iwona Flisikowska | Gdańsk Ⓒ Ⓟ
14 letnia Malena, która jest córką znanej, ormiańskiej aktorki Anny Manucharyan, zachwyciła i podbiła serca międzynarodowej publiczności i jury, utworem „Qami, qami”, podczas Junior Eurovision Song Contest, Paris 2021. Nastolatka, której również dziadek był muzykiem, zwyciężyła konkurs, wprowadzając do muzyki europejskiej piękno muzyki orientalnej: dynamicznej i pełnej niezwykłej siły, z przesłaniem z Armenii, która dzisiaj pragnie i potrzebuje pokoju.
Niezwykle utalentowana Malena marzyła, aby wziąć udział w Junior Eurovision w 2020 roku, ale jej kraj wycofał się z konkursu, ponieważ ogłosił stan wojenny, z powodu kolejnej agresji zbrojnej Azerbejdżanu na Armenię: Artsakh, czyli Górny Karabach.
Armenia kolebką chrześcijaństwa
Przypomnijmy, że Armenia jest najstarszym, bo liczącym 1700 lat chrześcijaństwa krajem i w tym roku mija dokładnie 20 lat od historycznej i przełomowej podróży apostolskiej Jana Pawła II do tego udręczonego od lat wojnami narodu. Ojciec Święty jako jeden z pierwszych, moralnych autorytetów miał odwagę powiedzieć całemu światu o ludobójstwie chrześcijańskich Ormian, przy Pomniku Ludobójstwa w Erywan (Cicernakaberd), mówiąc po ormiańsku „Metz Yeghern”, czyli wielkie ludobójstwo spowodowane przez Turcję. W latach 1915-1917 zginęło 1,5 miliona Ormian. Ludzie, którzy przeżyli lub uciekli z Turcji, rozproszyli się po wszystkich kontynentach.
Obecnie w Armenii, która w tym roku świętuje 30. rocznicę odzyskania niepodległości, mieszka 3 miliony Ormian, a osób żyjących w diasporze jest około 7 milionów, między innymi we Francji, Syrii, Libanie, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, a także w Grecji, Rosji i na Ukrainie. Jest też spora grupa Ormian w Polsce, żyjących tu od wielu pokoleń: od 750 lat.
Armenię odwiedził też Ojciec Święty Franciszek w 2016. Niedawno, w październiku na zaproszenie Franciszka, w Watykanie, gościł Karekin II, Patriarcha wszystkich Ormian na świecie, a także prezydent Armenii, Discusses Sarkissian z małżonką. – „Doceniamy przesłania przekazane przez Jego Świątobliwość podczas wojny, która spadła na lud ormiański w zeszłym roku i później, a także pomoc humanitarną udzieloną szpitalowi w Artsakh” – powiedział Sarkissian w czasie spotkania w Watykanie.
Prezydent podkreślił, że rok 2021 jest rokiem szczególnym dla stosunków ormiańsko-watykańskich, upamiętniającym 20. i 5. rocznicę wizyt św. Jana Pawła i Ojca Świętego Franciszka w Armenii. Z tej okazji Armenia przygotowała okolicznościowe znaczki pocztowe. – „Te historyczne wizyty zawsze będą jasne w sercach i umysłach narodu ormiańskiego” – powiedział prezydent Sarkissian, przypominając stanowisko papieża Franciszka w sprawie ludobójstwa Ormian, i podziękował za orędzia pokoju wygłoszone przez Papieża Franciszka podczas wojny rozpętanej przez Azerbejdżan przeciwko Armenii: Artsakh, a także za wezwanie do uwolnienia ormiańskich jeńców wojennych. Podkreślił również, że „sprawa Artsakh to obrona praw człowieka, a także dążenie narodu ormiańskiego do tego, aby mógł żyć, tworzyć i korzystać ze swojego niezbywalnego prawa do samostanowienia w ich starożytnej chrześcijańskiej kolebce”.
Miejmy nadzieję, że kiedy „Niebo łączy się z Ziemią w oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia”, Armenia otrzyma upragniony pokój, więźniowie odzyskają wolność, a Ci, którzy stracili w tej wojnie najbliższe osoby, zostaną pocieszeni.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.