Przyszłość chrześcijaństwa jest ważna dla przyszłości dyplomacji
29 listopada 2013 | 13:08 | im / br Ⓒ Ⓟ
Przyszłość chrześcijaństwa w Europie jest ważna także dla przyszłości dyplomacji, ponieważ na tym fundamencie wyrosła kultura dyplomacji – mówił ambasador Federacji Rosyjskiej w RP Aleksander Aleksiejew drugiego dnia konferencji „Przyszłość chrześcijaństwa w Europie. Rola Kościołów i narodów Polski i Rosji” w Warszawie.
Aleksander Aleksiejew mówił o znaczeniu dialogu polsko-rosyjskiego. Podkreślał jak ważna jest przyszłość chrześcijaństwa w Europie dla przyszłości dyplomacji, bo właśnie na fundamencie chrześcijaństwa wyrosła kultura dyplomatyczna Europy. Kontynent, który przez wieki był areną konfrontacji, staje się – zdaniem ambasadora – miejscem stabilnym, kwitnącym, przyjaznym dla wszystkich, którzy go zamieszkują. Aleksiejew wspomniał także wizytę patriarchy Cyryla w ubiegłym roku w Polsce, podkreślając, że podpisane wówczas Przesłanie do narodów pokazało jak ważne jest, by pojednanie nie było jedynie sprawą osób, które zajmują się dialogiem zawodowo. Pojednanie powinno być udziałem szerokich mas. To powinna być sprawa każdego członka obu narodów, każdego, kto życzy sobie, byśmy żyli w wolności i pomyślności – mówił ambasador. Przyznał, że oba narody mają za sobą trudną historię, a prawda historyczna nie może być wybiórcza i wyznawana tylko przez jedną stronę. – Nie możemy mieć złudzeń, że wizja historii jest absolutem, dyskutujmy, zastanawiajmy się – apelował Aleksiejew. Przyznał, że trudne i złożone relacje między obu narodami miały źródło właśnie w braku wspólnego języka potrzebnego do rozstrzygania problemów i to jest główna lekcja, jaką należy przyjąć, główny wniosek z historii.
– Ta konferencja ma szczególne znaczenie, nie powinna być przedsięwzięciem bez dalszych konsekwencji, bo jest kolejnym krokiem ku pojednaniu – zakończył.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.