Przywódcy religijni na łączach
17 kwietnia 2020 | 09:24 | Elżbieta Sobolewska-Farbotko/vaticannews.va | Londyn Ⓒ Ⓟ
W Anglii odbyło się bezprecedensowe wirtualne spotkanie zwierzchników religijnych. W trwającej ponad 20 minut rozmowie kard. Vincent Nichols, naczelny rabin Ephraim Mirvis oraz anglikański arcybiskup Canterbury Justin Welby podzielili się refleksjami na temat epidemii.
Myśl, która wybija się z tej niecodziennej rozmowy to czas powrotu do korzeni wiary, wspólne widzenie domu jako świątyni Boga. Jak powiedział kard. Nichols, na pytanie o obecność Boga w kontekście pandemii trzeba odpowiedzieć pytaniem o to, jak powinienem zmienić swoje życie, do jakiej odnowy jestem wzywany.
„Wobec zamkniętych kościołów, wzrost wiary odbywa się teraz w kręgu rodziny i tych, pośród których żyjemy. Obecna sytuacja uczy nas pogłębiania relacji z Bogiem; zakorzenienia się w osobistej modlitwie. Uczy nas, że chociaż fizycznie jesteśmy teraz rozdzieleni, łączy nas wielka więź wspólnoty Ducha Świętego. Jest to pozytywna strona tego bolesnego czasu” – zauważył kard. Nichols, dodając że zadziwia go kreatywność w internecie jeśli chodzi o wzajemną pomoc w modlitwie.
Lider katolików na Wyspach Brytyjskich podkreślił podczas tego spotkania wartość trwania w ciszy, na którą powinniśmy się zdobyć w rutynie czasu kwarantanny. „To w ciszy można na palcach wejść w Bożą obecność i modlitwę. Ludzie nie powinni bać się wspólnoty ciszy tylko trwać w niej i pozwolić Bogu zrobić resztę” – powiedział kard. Nichols.
Z kolei naczelny rabin Wielkiej Brytanii Ephraim Mirvis wskazał na wzrost rozumienia sensu modlitwy, postrzeganej dotąd jako „przepisana czynność”, albo obrzęd spełniany w synagodze. Teraz modlitwa zaczyna być doceniana przez wzgląd na nią samą. Mówiąc o „braku domu modlitwy, który był w samym centrum życia wiary”, rabin Mirvis podkreślił konieczność redefinicji pojęcia „wspólnoty”. Jak powiedział, „domem Boga” powinien stać się teraz każdy dom ludzi wierzących.
Arcybiskup Canterbury Justin Welby również zwrócił uwagę na duchowe znaczenie domu, w którym spotykały się pierwsze wspólnoty chrześcijańskie. Przywódca Kościoła anglikańskiego podkreślił, że chrześcijanie wiele mogą nauczyć się od społeczności żydowskiej, gdzie świętowanie cotygodniowego szabatu rozpoczyna się właśnie w domu, od posiłku w gronie całej rodziny. Mówiąc o definicji Kościoła, zauważył, że wielu chrześcijan sprowadza to pojęcie do roli „budynku”. To, czego doświadczymy również w tej sytuacji to „odzyskanie świadomości, że Kościół jest ludem Bożym, niezależnie od posiadania wspaniałego budynku” – powiedział abp Welby.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.