Przyznano ekumeniczne nagrody Ubi Caritas
19 listopada 2022 | 16:55 | Caritas Polska, lk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Podczas sobotniej Gali Ubi Caritas po raz dwudziesty pierwszy uhonorowano osoby i instytucje dające świadectwo miłosierdzia poprzez pomoc ubogim i potrzebującym. Swoje nagrody i wyróżnienia przyznały Caritas, prawosławny Eleos oraz Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
Uroczystość odbyła się w luterańskim kościele pw. Świętej Trójcy w Warszawie. Gala zgromadziła m.in. dyrektorów, pracowników i wolontariuszy organizacji charytatywnych trzech Kościołów: Caritas Kościoła Rzymskokatolickiego, Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce (zwanej również Diakonią Polską) oraz ELEOS Kościoła Prawosławnego.
„Darmo otrzymaliśmy, darmo dajemy. Jesteśmy wezwani do tego, by służyć Jezusowi ukrzyżowanemu w każdej osobie wykluczonej”. Te słowa zaczerpnięte z książki „Miłosierdzie to imię Boga”, powstałej z rozmowy z papieżem Franciszkiem, stały się mottem tegorocznej uroczystości.
— To piękne podsumowanie działalności wszystkich osób nominowanych do nagród i wyróżnień Ubi Caritas. Pochylając się nad człowiekiem w potrzebie to właśnie one służą najpiękniej Chrystusowi, który sam stał się darem dla nas wszystkich. Słowa te są także dla nas wskazówką, że wszystko, co mamy, jest darem, którym powinniśmy się dzielić, nie oczekując w zamian niczego. Bo na nasze obdarowujące dłonie czekają najbardziej ci, którzy nie mają nam czym zapłacić — powiedziała witając zgromadzonych Małgorzata Jarosz-Jarszewska, zastępca Dyrektora Caritas Polska.
Wzorem lat ubiegłych Caritas Polska wręczyła laureatom nagrody w postaci statuetki Świętej Faustyny, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego uhonorowała nagrodzonych statuetką Miłosiernego Samarytanina, zaś Eleos Kościoła Prawosławnego wręczyła nagrodę Dłoni Miłosierdzia.
W tym roku nagrody główne Caritas przyznano państwu Kozłowskim (kategoria Darczyńca), Grzegorzowi Giercuszkiewiczowi (kategoria Świadectwo) oraz Szkolne Koło Caritas przy Szkole Podstawowej w Głogowie Małopolskim (kategoria Współpraca).
– Nominowani w kategorii Darczyńca rozumieją jak mało kto przesłanie, z jakim Chrystus wychodzi do nas w Ewangelii, przedkładając czyny nad słowa – powiedział prowadzący spotkanie Maciej Dubicki, zapraszając uhonorowanych po odbiór nagrody i wyróżnień. Nagrody wręczył członek Kapituły ks. Henryk Zieliński, redaktor naczelny tygodnika „Idziemy”.
Państwo Kozłowscy są przedsiębiorcami. Od lat wspierają inicjatywy podejmowane przez Caritas Archidiecezji Białostockiej. Adresatami tych działań są osoby doświadczone trudną sytuacją materialną, osoby wykluczone społecznie, osoby chore, a także uzależniona młodzież oraz uchodźcy. Świadczona przez nich pomoc polega na wsparciu finansowym, rzeczowym, jak również świadczeniu różnego rodzaju usług. Spośród wielu dzieł, w które angażowali się państwo Kozłowscy, na uwagę zasługuje m.in. wsparcie remontu Katolickiego Ośrodka Wychowania i Terapii Uzależnień „Metanoia” oraz Domu Matki i Dziecka „Nazaret”, a także wsparcie projektu mieszkań wspomaganych „Moje miejsce – Arka”. Państwo Kozłowscy wspierali finansowo również działania Caritas na granicy polsko-białoruskiej i działania na rzecz uchodźców. Swoim codziennym życiem stanowią wzór człowieczeństwa, a ich działania to przykład realizacji chrześcijańskich wartości i zasad. Są zawsze chętni i otwarci na angażowanie się w nowe działania białostockiej Caritas.
Wyróżniona w kategorii Darczyńca została Firma Benmar Sp. z o.o., nominowana do nagrody przez Caritas Archidiecezji Białostockiej. Firma wspiera Caritas diecezjalną od wielu lat. Ofiarowane przez nią materiały budowlane stanowią ogromną pomoc dla Caritas w prowadzonych przez nią inwestycjach oraz ułatwiają codzienne funkcjonowanie placówek Caritas. Dzięki temu wsparciu wyremontowano m.in. Dom Matki i Dziecka „Nazaret” oraz Katolicki Ośrodek Wychowania i Terapii Uzależnień „Metanoia”. Firma zaoferowała także wsparcie przy tworzeniu mieszkań wspomaganych dla osób niepełnosprawnych w ramach projektu „Moje miejsce – ARKA”.
Z kolei Zakład Piekarniczo-Cukierniczy „u Marcina” nominowany został do nagrody przez Caritas Diecezji Kaliskiej. Firma każdego dnia zapewnia świeże wypieki podopiecznym kaliskiej Caritas. Oferowany asortyment jest zróżnicowany i stanowi istotną część wyżywienia osób potrzebujących. To codzienna, stała pomoc, na którą zawsze można liczyć.
W kategorii Świadectwo nagrody wręczył Władysław Majkowski, profesor Akademii Polonijnej w Częstochowie, członek Kapituły Ubi Caritas.
Uhonorowany nagrodą Grzegorz Giercuszkiewicz jest związany z Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej od 15 lat. Z właściwą sobie charyzmą od lat zachęca ludzi do pomocy potrzebującym. Współpracuje z wieloma organizacjami i instytucjami znajdującymi się na terenie Caritas diecezjalnej, m.in. placówkami dla osób bezdomnych, szkołami specjalnymi, ośrodkami wspierającymi osoby niepełnosprawne, a jego nazwisko staje się synonimem niezawodności. Od 30 lat angażuje się w działalność na rzecz ruchu trzeźwości, realizuje wyjazdy ewangelizacyjne dla osób uzależnionych, przebywających w szpitalach psychiatrycznych. Ewangelizuje również osoby karane czy bezdomne, wspierając je swoją modlitwą, wiedzą i doświadczeniem. Świadectwem jego pracy są pełne uznania słowa tych, którym niesie pomoc.
Wyróżnienie w kategorii Świadectwo przypadło m.in. Renacie Matuszewskiej. Na co dzień prowadzi ona lekcje katechezy, a od ponad 10 lat otacza czułą troską podopiecznych Caritas Diecezji Płockiej. To właśnie ludziom społecznie wykluczonym, bezdomnym, chorym, niepełnosprawnym, ubogim, pokrzywdzonym, a w obecnych czasach także uchodźcom, poświęca swój czas. Wzięła też udział w licznych akcjach i kampaniach Caritas.
Natomiast Krzysztof Sobejko, wójt gminy i miasta Leżajsk, dał się poznać jako człowiek o wielkim sercu i duchu. Od lat włącza się w działania Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Szczególnym zaangażowaniem wykazał się niosąc pomoc mieszkańcom Ukrainy. Dzięki jego heroicznej postawie, dyspozycyjności i poświęceniu z magazynu w Leżajsku wyjechało do Ukrainy 820 tirów oraz 318 busów z pomocą humanitarną.
Nagrody w kategorii Współpraca wręczyła redaktor Małgorzata Glabisz-Pniewska, długoletni członek kapituły, dziennikarka Polskiego Radia.
Nagroda główna powędrowała do Szkolnego Koło Caritas przy Szkole Podstawowej w Głogowie Małopolskim, które istnieje od kilkunastu lat. Należy do niezwykle prężnie działających grup wolontariatu, które nie tylko skutecznie pomagają potrzebującym, ale też troszczą się o ewangeliczną motywację i formację. Do Szkolnego Koła Caritas należy 30 uczniów z różnych klas, wrażliwych na potrzeby drugiego człowieka. Koło od wielu lat otacza opieką dzieci z Podkarpackiego Hospicjum. Pomaga także finansowo dzieciom w Kamerunie, Ekwadorze, Tanzanii i Ukrainie, którymi opiekują się misjonarze. W działalności Koła nie zabrakło też inicjatyw skierowanych do ludzi starszych i samotnych, a także chorych i cierpiących. Szkolne Koło Caritas przy Szkole Podstawowej w Głogowie Małopolskim stale wspiera działalność charytatywną Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Zawsze pozytywnie i szybko odpowiada na aktualne wyzwania i potrzeby. Nagrodę w imieniu SKC odebrała Grażyna Mularska.
Wyróżnienie w kategorii Współpraca przypadło m.in. Parafialnemu Zespołówi Caritas przy Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Józefowie. Działa ono pod przewodnictwem proboszcza ks. Zenona Mrugały i prezes Marii Kudełko. Jego członkowie od lat wspierają każde działanie Caritas diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Nie pozostali obojętni także na cierpienia, jakich od miesięcy doświadczają nasi wschodni sąsiedzi. Dzięki ich zaangażowaniu do Ukrainy wyjechały 4 tiry i 10 busów wypełnionych po brzegi żywnością oraz artykułami higieniczno-kosmetycznymi.
Wyróżniono także w tej kategorii Fundację Rady Lokalnej Rycerzy Kolumba nr 15267 im. św. Wojciecha Patrona Polski w Tomaszowie Lubelskim. Rycerze Kolumba zaraz po wybuchu wojny na Ukrainie zaczęli współpracę z Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej pomagając w otwarciu i prowadzeniu Namiotu Nadziei i Miłosierdzia na przejściu granicznym w Hrebennem. Dzięki wspólnym działaniom udało się przyjąć 320 tys. uchodźców. Namiot był czynny 24 godziny na dobę, dając wsparcie duchowe, ciepłe posiłki, możliwość ogrzania się i pomoc medyczną.
W tym roku Diakonia Polska uhonorowała Nagrodą Główną Ewangelickie Dzieło Diakonii i Rozwoju – Diakonia Niemiecka, Chleb dla Świata i Diakonie Katastrophenhilfe – pomoc w sytuacjach katastrof. Niemieckie Dzieło Diakonii współpracuje z polską Diakonią od początku jej działalności. Wpierało ją w tworzeniu struktur i instytucji, dokształcaniu kadr, a także w prowadzeniu projektów pomocowych. W 2009 r. podpisano list intencyjny o współpracy Diakonii Polskiej i Brot für die Welt. „W czasie obecnego kryzysu uchodźczego, wywołanego zbrojną agresją Rosji na Ukrainę, Diakonia Polska ściśle współpracuje z Diakonie Katastrophenhilfe, dzięki czemu możliwe jest realizowanie kilkudziesięciu projektów, w ramach których uchodźcom oferowane są zakwaterowanie, wsparcie finansowe i programy integracyjne” – czytamy w laudacji, którą wygłosił prezes Diakonii Polskiej bp Ryszard Bogusz.
Diakonia Polska przyznała też trzy wyróżnienia, które otrzymali Ludwik Grzenkowicz, Władysław Heinrich oraz wolontariusze parafii ewangelickich w Cieszynie i Schwabach.
Ludwik Grzenkowicz jest wolontariuszem w Hospicjum św. Jana w Szczecinie i asystentem diakonijnym w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w tym mieście. Systematycznie odwiedza seniorów, pomaga im w pielęgnacji, towarzyszy w wizytach u lekarza i w innych miejscach, pomaga w zorganizowaniu pobytu w szpitalu lub innej placówce opiekuńczej. Działa też na rzecz aktywizacji osób 60 plus, prowadząc grupy i organizując im zajęcia.
Władysław Heinrich jest zaangażowany w działalność diakonijną Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Świdnicy. Jako wolontariusz w parafialnej stacji diakonijnej z otwartością, wielkim sercem, cierpliwością i życzliwością wspiera osoby potrzebujące, które zgłaszają się po pomoc.
Wolontariusze Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie i Parafii Ewangelicko-Luterańskiej św. Marcina w Schwabach w Bawarii zaangażowani są w niesienie pomocy osobom poszkodowanym przez wojnę w Ukrainie. Od lutego razem organizują i koordynują dla nich wsparcie. Zebraną pomoc rzeczową najpierw kierowali na granicę i do centrów recepcyjnych. Potem utworzyli dla uchodźców punkt wydawania pomocy rzeczowej w Cieszynie. Wspierają uchodźców w Cieszynie i Istebnej. Przygotowali też transporty medyczne do Ukrainy.
Przyznano także nagrody organizacji charytatywnej Kościoła Prawosławnego – ELEOS – „Dłonie Miłosierdzia”.
Dyplom Uznania Dłonie Miłosierdzia 2022, w kategorii „Świadectwo Miłosierdzia” przyznano Marcinowi Kwiatkowskiemu – prezesowi Mazurskiego banku Żywności w Piszu. Biznesmen i społecznik, właściciel firmy produkcyjnej i wicemistrz świata w programowaniu komputerowym. W Piszu założył i prowadził przez 5 lat pracownie dla dzieci i młodzieży z zakresu robotyki. Ambasador Pokoju IHRC i działacz na rzecz zachowania chrześcijańskich korzeni Europy Środkowej. Powołał do życia Bank Żywności w Piszu i kieruje nim po dzień dzisiejszy. Organizator dokarmiania potrzebujących, bezpłatnych jadłodajni i lodówek społecznych.
Już w pierwszych dniach wojny w Ukrainie jego Bank Żywności w Piszu objął opieką ponad 1100 uchodźców, a organizacjom wspierającym uchodźców z terenów Mazur i Podlasia przekazał 38 ton żywności i środków chemicznych.
W swych działaniach nagrodzony hołduje zasadzie: pomagać każdemu niezależnie od pochodzenia, poglądów i wyznania
W kategorii „Współpraca z ELEOS” wyróżnienie otrzymali: Fundacja Dialog (Białystok), Federacja Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok i Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA (oddział Białystok).
Fundacja Dialog od wielu lat współpracuje z Prawosławnym Ośrodkiem Miłosierdzia ELEOS. Wspólnie realizują wielopłaszczyznowe projekty odpowiadające na aktualne potrzeby społeczności lokalnej, ze szczególnym uwzględnieniem osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Fundacja prowadzi rodzinne centra reintegracji, domy powrotu, poradnictwo dla cudzoziemców, zakład aktywności zawodowej, akademię przedszkolaka i bibliotekę oraz szereg innych inicjatyw pomocowych, edukacyjnych i integracyjnych.
Federacja Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok aktywizuje lokalną społeczność do angażowania się w działalność pomocową i obywatelską. Organizuje targi, szkolenia, wsparcie merytoryczne projektów socjalnych, pośredniczy w kontaktach z władzami regionu i przedsiębiorcami, zachęca do rozwijania potencjału stowarzyszeń i talentów pojedynczych ludzi, aktywności i współdziałania. Rejsy, plenery artystyczne, wystawy, konkursy… to tylko nieliczne z form aktywności Federacji.
Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA (oddział Białystok) działa na rzecz wzbogacenia i uatrakcyjnienia procesu edukacji i wychowania oraz animacji społeczno-kulturalnej w grupie dzieci, młodzieży i dorosłych. KLANZA szkoli, inicjuje, organizuje, zachęca do sięgania po nowe metody i nowatorskie rozwiązania. Jest autorem programów Szkoła SuperBabci i SuperDziadka, E-senior – moja zmiana, Centrum Pomocy Dzieciom, Akademia Młodego Naukowca, Razem możemy więcej i wielu innych.
w kategorii „Nagroda Specjalna” Dyplom Uznania otrzymała Sylwia Katarzyna Konwiak, która jest wychowawcą w jednej ze Specjalistycznych Placówek Wsparcia Dziennego ELEOS w Białymstoku. Rozpoczynała przygodę z ELEOS jako wolontariuszka, zaangażowana w działania na rzecz podopiecznych Ośrodka, dla których ma czas nie tylko w godzinach pracy.
Nagrodzona też Julita Popławska to kierownik i wychowawca w jednej ze Specjalistycznych Placówek Wsparcia Dziennego ELEOS w Białymstoku. Od kilku lat związana z ELEOS jest pełna profesjonalizmu i otwarcia na nowe tendencje oraz narzędzia procesów pedagogiczno-wychowawczych. Osoba pełna empatii i zaangażowania. Wychowankowie placówki i ich rodzice otrzymują od niej duże wsparcie, zrozumienie i pozytywną energię.
Natomiast Katarzyna Pawłowska jest jedną z osób najdłużej związanych z Prawosławnym Ośrodkiem Miłosierdzia ELEOS. Tworzyła fundamenty jego działalności. Wykazuje się dużym zaangażowaniem i cierpliwością obdarzając podopiecznych profesjonalną opieką i niekończącymi się pokładami ciepła, empatii, zrozumienia. Dla każdego ma czas i dobre słowo. Umie się postawić w sytuacji swych podopiecznych, dzięki czemu nawiązuje z nimi głęboką więź.
Kapituła „Dłonie Miłosierdzia” Prawosławnej Organizacji Charytatywnej ELEOS w kategorii Współpraca z Eleos uhonorowała główną nagrodą Annę Pawłowską – pełnomocnika Prezydenta Miasta Białegostoku ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi.
Nagrodę Dłonie Miłosierdzia 2022, w kategorii „Świadectwo Miłosierdzia” otrzymała Halina Trawińska, prezes Przedsiębiorstwa Usługowo-Produkcyjnego TOR w Białymstoku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.