Drukuj Powrót do artykułu

Przyznano Grand Prix katolickiego festiwalu filmów “Niepokalana”

02.10.2017 , Warszawa / tk / wer Ⓒ ℗

Sample Nagrody XXXII Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów "KSF Niepokalana 2017" Fot. www.ksfniepokalana.pl

Spektakl Pawła Woldana “Totus Tuus” otrzymał Grand Prix zakończonego w niedzielę w Warszawie 32. Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów “Niepokalana”. Nagrodę w kategorii mediów krajowych przyznano prezesowi TVP Jackowi Kurskiemu.

Akcja spektaklu “Totus Tuus” dzieje się od momentu zamachu na Jana Pawła II 13 maja 1981 i podczas pobytu papieża w szpitalu. Jan Paweł II pragnie zapoznać się z niepublikowaną dotychczas trzecią tajemnicą fatimską. Uważa, że swoje cudowne ocalenie zawdzięcza Matce Bożej. Drugim wątkiem, prowadzonym równolegle na zasadzie retrospekcji, są wydarzenia poprzedzające wybór kard. Wojtyły na papieża, w tym kulisy konklawe.

W kategorii film fabularny I nagrodę otrzymał Hiszpan Andres Garrigo za „Fatima el Ultimo Misterio”. To fabularyzowana opowieść o współczesnym odczytywaniu roli objawień w Fatimie w obaleniu komunizmu, w tym m.in. roli Prymasa Wyszyńskiego i Jana Pawła II oraz ich wpływie na życie współczesnych pokoleń.

Za najlepszy dokument uznano “Misjonarkę” Inki Boguckiej – wzruszającą opowieść o polskiej wolontariuszce, która została zamordowana na misjach w Ameryce Południowej.

W kategorii dokumentu historycznego I nagrodę otrzymali Mirosław Krzyszkowski i Bogdan Wasztyl za „Lustro”. Film opowiada historię Edwarda Padkowskiego, żołnierza Narodowej Organizacji Wojskowej; więźnia Auschwitz, w którym zetknął się ze św. Maksymilianem. Po zakończeniu wojny był prześladowany przez UB.

Czytaj także: Ks. Makuła dla KAI o ewangelizacji w mediach

Najlepszym programem telewizyjnym okazała się amerykańsko-brytyjska produkcja Stefano Mazzeo „Message of Fatima” – czteroodcinkowa docu-drama poświęcona historii objawień w Fatimie.

Nagrodę w kategorii mediów krajowych przyznano w tym roku Jackowi Kurskiemu, prezesowi Telewizji Polskiej za “nadanie w Telewizji Publicznej właściwej rangi programom o głębokich, tradycyjnych wartościach patriotycznych i chrześcijańskich”.

Na tegoroczny festiwal, organizowany od 32 lat przez Katolickie Stowarzyszenie Filmowe, nadesłano w sumie 240 prac dzieł z 22 krajów, w tym m.in. z Australii, Francji, Holandii, Indonezji, Korei Płd., Rosji, USA i Singapuru.

Tradycyjne hasło Festiwalu brzmi: “Zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną” oraz “Niepokalana – oto nasz ideał” (Św. Maksymilian Maria Kolbe). Przewodniczącym Jury jest Zygmunt Gutowski, wicedyrektor Festiwalu.

Festiwal zakończył się galą w stołecznej Galerii Porczyńskich.

Wersja do druku

Przeczytaj także

01 października 2017 19:21

Prymas Polski odprawił Mszę św. w katedrze św. Patryka w Nowym Jorku

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.